JÓGA SERIÁL I. – JÁ JSEM JÓGA, TĚŠÍ MĚ!

JÁ JSEM JÓGA, TĚŠÍ MĚ!

Já jsem jóga, těší mě!  Jsem stará přes 5000 let, ale přesto jsem stále plná síly a vitality. Pocházím z Indie, kde jsem vyrostla a mou tradici si zde rodiny předávali z generace na generaci. Vcelku dlouhou dobu jsem zůstala jen tady, ale postupně jsem se rozutekla do různých koutů světa, a tak i vy v Čechách teď můžete vyzkoušet kombinaci fyzického, mentálního a spirituálního cvičení, které vám ukáže, že mysl, duše a tělo je jeden celek. Slibuji, že nebudete litovat, umím totiž zázraky, a to bez nadsázky!

Věděli jste, že…

… jóga je 99% praxe a jen 1% teorie?

… jóga vám čas nesebere, ale dodá?

… díky józe budete schopni zvládat stres, získáte vytrvalost a sílu?

… jóga ozdraví vaše tělo zvenku i zevnitř?

… jóga vás zbaví přebytečných kilogramů i bolesti zad a hlavy?

… s jógou se rozloučíte s nespavostí i únavou?

… jóga vám dodá sílu, vitalitu a schopnost plně ovládat vlastní dech?

… jóga působí preventivně proti onemocněním a dokáže být i terapií již probíhající nemoci?

… vás naučí akceptovat, respektovat, nehodnotit sebe ani ostatní.

… vám pomůže poznat sami sebe, naučí vás být sami sebou!

… jóga vás naučí být tam, kde jste. Ne tam, kde si myslíte, že byste měli být!

 

První setkání s jógou

Když jsem se před lety ocitla na první jógové lekci v domnění, že udělám něco pro své zdraví, netušila jsem, jak moc se spletu. Z prvního jógování jsem odcházela zklamaná, znuděná a ztuhlá. Na tuhle zkušenost jsem si vzpomněla až nedávno, když jsem mě někdo ptal na mé jógové začátky. Takže skutečně veselé opravdu nebyly, tuhle lekci jsem doslova vytěsnila z paměti.

Za čas jsem to zkusila znovu.  Bylo to v době, kdy jsem stála na životní křižovatce a potřebovala se víc seznámit sama se sebou. Čas trávený v posilovně už mě nebavil, ten pohyb mi prostě přestal dávat jakýkoli smysl. A jógová lekce byla mým ukazatelem tím správným směrem!

Když si vzpomenu na všechny ty pocity, které zaplavily moje tělo i nitro, vlastně nechápu, na co jsem tak dlouho čekala. Přes kapičky potu a tělesnou slabost jsem sice měla rozmazané i vidění, ale ta neskutečná radost byla až hmatatelná. Neznala jsem ani jednu pozici, ale prostě se od lektorky nechala vést, a zároveň poslouchala sama sebe. Odcházela jsem tak nádherně vyčerpaná, ale plná síly zároveň, že jsem se cítila o polovinu lehčí. V té době by mě ale ani nenapadlo, že se po několika letech budu sama věnovat lektorství jógy.

ČTĚTE TAKÉ:  Květen - měsíc srdce

Vaše první lekce

Pokud jste se na svou první lekci ještě neodhodlali, nečekejte. Protože ta pravá chvíle, ten správný čas, kdy začít, je právě teď! A byla by neskutečná škoda ho propásnout.

Na svou první lekci se oblékněte sportovně – legíny / kraťasy nebo volné kalhoty a tričko nebo tílko. Mikinu a ponožky využijete při závěrečné relaxaci. Vezměte si ručník a láhev s vodou, a pokud máte svou podložku, tak ji použijte. Většina jógových studií vám je ale zapůjčí.

Před lekcí nejezte alespoň 2 – 3 hodiny, a pokud jste hladoví, dejte si něco skutečně lehkého a v malé porci. V jógových pozicích masírujeme vnitřní orgány, a to by se vašim střevům ani žaludku asi příliš nelíbilo.

Lektorce sdělte, že jste na józe poprvé, a také ji upozorněte na svá zdravotní omezení. Uzpůsobí vám pozice a pomůže s provedením tak, abyste svému zdravotnímu stavu nepřitížili, ale ideálně ulevili. Pokud ovšem nezavítáte k „jogínce“ co dělá překážkový sed :)

V průběhu lekce sledujte lektorku, pozorně ji poslouchejte a nesoustřeďte se na to, jak cvičí ostatní. Jóga je krásná v tom, že nesrovnává, ale respektuje! A tak pokud si budete připadat neohrabaní nebo neohební, berte to jako výzvu. Poznejte vlastní hranice a naučte se je nejprve akceptovat a poté překonat.

Otázky jógového začátečníka

Než se vydáte na lekci jógy, jistě vás napadne mnoho otázek. Pravidelně si tu některé zodpovíme, třeba najdete odpovědi i na své otázky.

Je jóga pomalá?

Lektorky Ashtanga, power, vinyasa nebo flow jógy by vás srdečně pozvaly na svou lekci, abyste okusily to „pomalé“ tempo. Schválně, za jak dlouho popadnete dech.

Ale ano, existují pomalé styly jógy. Třeba tradiční indická Hatha jóga je pomalá, ale velmi intenzivní. V žádném případě ale není nudná. Těšit se můžete na delší setrvání v pozicích, které si tak můžete vychutnat a naplno prožít. Naučíte ovládat svou netrpělivost a získáte sílu a pružnost!

Pokud přesto máte chuť na svižnější tempo, vyzkoušejte lekci Hatha flow, která kombinuje tradiční indickou Hatha jógu s dynamickými přeměnami pozic v rytmu dechu.

Text: M.Kližová

Lekce jógy? www.recallcentrum.cz

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: