Jóga a imunita

Blahodárné účinky jógy na fyzické i duševní zdraví jsou známé již po staletí. A protože je jóga čím dál oblíbenější u všech věkových kategorií od dětí až po seniory, stává se častým předmětem dalšího lékařského zkoumání. Na téma jógy a jejího vlivu na lidské zdraví proběhlo nespočet studií, které zjistily, že působí na snižování hladiny stresu, zlepšuje stavu kostí, snižuje bolesti zad, ulevuje od deprese, pomáhá při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale i při rakovině a samozřejmě také při posilování imunitního systému.

Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu a k naší přirozenosti. Pokud posilujeme tělo, naše imunita se zvyšuje. A nemusí jít vůbec o výkonnostní sport. Stačí začít více chodit pěšky, místo výtahu použít schody a dopřávat si procházky. K novému každodennímu nastavení pohybu je pak velmi vhodné přidat další aktivitu. Tou je doporučována právě jóga pro své hluboké, pozitivní a dlouhodobé přínosy pro naše zdraví.

Cvičení jógy může mít podle norského výzkumu prakticky okamžitý dopad na genovou expresi, konkrétně u imunitních buněk. Zajímavého experimentu se zúčastnilo deset dobrovolníků, kteří se věnovali týdennímu programu jógy v Německu. První dva dny strávili dvě hodiny praktikováním jógy, dechových cvičení a meditace. Další dva dny pak stejnou dobu věnovali hodinové procházce a poté poslechu jazzu či klasické hudby. Všem účastníkům byla před začátkem a po ukončení každé lekce odebrána krev. Vyšetření ukázalo, že praktikování jógy změnilo okamžitě expresi 111 genů v cirkulujících buňkách imunitního systému. Oproti tomu relaxace pomocí hudby a chůze změnila expresi u 38 genů. V laickém překladu to znamená, že jóga velmi efektivně posiluje obranyschopnost, kondici těla a náš zdravotní stav.

Není žádným tajemstvím, že fyzicky zdatný organizmus podstatně lépe odolává virům a infekcím, které jsou pro zimní období tolik typické. Ukazuje se, že vyznavači pravidelného cvičení onemocní velmi málo. A pokud přece, jsou zpravidla odměněni lehčím průběhem a kratší dobou nemoci. Jóga ale dokáže efektivně ovlivnit také záněty v těle, které mají na svědomí obrovské množství zdravotních komplikací. Lékaři z amerického Ohia se zaměřili na ženy, které se jógou zabývají. Studie ukázala, že ty, které se jí věnují pravidelně, mají mnohem nižší hladinu látky spoluzodpovědné za vznik zánětů v těle.

ČTĚTE TAKÉ:  JÓGA A DETOXIKACE

​Každá jógová pozice má svůj účel a benefit. Některé pozice masírují trávící soustavu, které mají vlvi na žlázy s vnitřní sekrecí… Každá z pozic má své účinky a přínosy. Ty pak dohromady tvoří celek, který posiluje celý imunitní systém našeho těla.  Nezapomeňte ale také na relaxaci a meditaci, které jsou s jógovou praxí spojené. Je prokázáno, že ty mají ve spojení s jógou na imunitní systém největší vliv. 

TIP: VYBERTE SI NĚKTEROU Z LEKCÍ, NEBO PŘIJĎTE ZKUSIT, KTERÝ STYL JÓGY VÁM NEJLÉPE SEDÍ! PRAVIDELNÉ LEKCE JÓGY A KURZ HATHA JÓGY /otevřen pro všechny od února/ v Recall centru v Sedmihorkách u Turnova. Více informací a rezervace: www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: