JÓGA: Balanční pozice pomáhají ke klidu a rovnováze i v životě

Rovnovážné (balanční) pozice pomáhají rozvíjet smysl pro vyváženost, stabilitu a rovnováhu. Pomáhají nám vnímat tělo jemněji a poznávat ho i sebe hlouběji. Velmi úzce souvisí s klidem a vyvážeností mysli. Od ostatních pozic v józe se liší tím, že mají minimální oporu těla o zem, jsou labilnější a tím i samozřejmě těžší na provedení a náročnější na vnitřní vyváženost člověka.

Pokud pravidelně praktikujeme balanční pozice, vytváří se v našem vědomí dokonalejší představa o vlastním těle, zmírňuje se psychická nerovnováha člověka a celkově jsme schopni přivodit si uklidnění, soustředění pozornosti a ztišení naší mysli. A to nejen v čase, kdy balanční pozice praktikujeme, ale tato praxe se pak velmi efektivně přenáší i do našeho každodenního života.

Jsme schopni se lépe koncentrovat, máme větší sebevědomí a jsme psychicky vyrovnanější. Všechno toto v životě je velmi potřebné a pokud se tomu naučíme skrze cvičení, máme vyhráno hned dvakrát. Rovnovážné pozice samozřejmě působí i na fyzické tělo. Posilují střed těla, zpevňují svaly celého těla a učí nás balancovat, což se v životě velmi hodí (zkuste si například bez zavrávorání natáhnout a zavázat botu na jedné stojné noze).
Mezi rovnovážné ásány patří strom, labuť, orel, váha, protažení za palec vzhůru, obrácený trojúhelník a mnoho dalších. V každé lekci hatha jógy zažijete balanční pozice. Nebojte se a začněte!

TIP: Přijďte na lekci jógy do Recall centra v Sedmihorkách u Turnova. Pravidelné lekce pro začátečníky i pokročilé – rozvrh, popis, rezervace na www.recallcentrum.cz
Recall centrum – Sedmihorky 10 (b), 511 01 Turnov

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  Jóga a imunita