JÓGA VIII. – Chyťte svůj palec a najděte rovnováhu

Zní to snadně, co? A už jste to zkusili? Stoupnout si jen na jednu nohu, chytit palec od té druhé a vytáhnout se vzhůru? Dosáhnete vůbec na svůj palec, nebo vám tělo říká stop, dál už nemůžeš? Není ta noh moc těžká, když se snažíte zvednout vzhůru? Neřekne hlava: „Pozor, teď spadneš, už jsi moc vysoko?“

Nehledejte, najděte!

Ačkoli o rovnováze a balancu slýcháme téměř denně, stále je poměrně těžké ho skutečně najít. A víte proč? Protože jsme se jej rozhodli hledat. Neustálé hledání stále zaměstnává naši hlavu, a tak jedna myšlenka předbíhá druhou, a my se pořád snažíme VYMYSLET, kde teda ta rovnováha je. Přitom odpověď už dávno známe. Víme, že rovnováha, vyžaduje klid, ale přesto si ho nedopřejeme. Víme, že rovnováha vyžaduje soustředěnou mysl, ale přesto pořád vymýšlíme, jak to obejít. Víme, že k vyladěnému dni potřebujeme soulad našeho fyzického těla, duše i mysli. Pokud jedna z těchto složek stávkuje, vzniká disharmonie, která už neovlivňuje jen tu jedinou složku, ale všechny tři. Pak už by se z toho člověk postavil na hlavu (což jako jogíni s klidem můžete), protože se ocitáme v trochu začarovaném kruhu a nevíme, kde vlastně s tím balancem začít.

Začněte přes fyzické tělo

Fajn cesta je začít přes fyzické tělo, protože je pro nás hmotné, skutečně ho můžeme cítit, sáhnout na něj, a tak rozhodně nemusíme pochybovat o tom, že existuje. A přes to fyzické tělo se pak můžeme dostat do hlubších vrstev. Vždyť to znáte, když se protáhnete, pořádně nadechnete, promasírujete, je vám potom celkově lépe? Natož, když si dopřejete pořádnou dávku pohybu, který zapojí tělo jako celek, ukáže vám propojení s dechem. Každá fyzická aktivita, nejen jóga spojení s dechem vyžaduje, ale právě v jógové praxi si svůj dech uvědomíte a dojde vám, že ho můžete ovládat, ikdyž jej nemůžete vidět, ani na něj sáhnout. ŽE SVŮJ DECH MŮŽETE POUZE CÍTIT…

ČTĚTE TAKÉ:  Síla, pohyblivost a stabilita – tři pilíře zdravého těla

Utthita hasta padangusthasana

Nelekejte se sanskrtského názvu, skrývá v sobě prosté sdělení: Natáhněte ruku a chyťte palec.

Provedení ale zase tak prosté není. Tuto pozici najdete jako součást Ashtanga jógy v první sérii a pokud s jógou začínáte, může vám tato asána dát pořádně zabrat. Ale nenechte se odradit.

Benefity:

  • Posílení kotníků, svalstva a vazů nohou
  • Posiluje smysl pro stabilitu
  • Protahuje zadní stranu těla
  • Pomáhá zlepšit vzpřímený postoj těla

Kontraindikace:

Pokud jste utrpěli zranění kotníku nebo dolní poloviny zad, pozici praktikujte jen v modifikacích, které vám poradí zkušený lektor.

Jak na to:

Z pozice hory (ve stoje) pokrčte pravou nohu v koleni a stehno přitáhněte blíž k břichu. Přes vnitřní stranu stehna natáhněte pravou ruku a ukazováčkem a prostředníčkem chyťte svůj pravý palec. Zapojte svaly na stojné noze, chcete se prodloužit vzhůru a odtlačit se od podlahy. S výdechem protáhněte pravou nohu dopředu, ale nepouštějte ji. Pokud je zadní strana nohou velmi zkrácená, zpočátku nechte pokrčené koleno. V této pozici setrvejte alespoň po dobu 5-ti dechových cyklů, a poté vytočte nohu směrem do strany – vpravo. Nechte křížovou kost klesat dolů, ale přidejte vytažení za korunou hlavy vzhůru. Setrvejte alespoň 8 dechových cyklů a poté s výdechem nohu opět „zavírejte“ směrem zpět na střed, setrvejte 5 dechových cyklů a s dalším výdechem nohu pomalu spouštějte k zemi. Nezapomeňte zopakovat i na opačnou nohu a užívejte rovnováhu.

Text: M.Kližová

Lekce jógy? www.recallcentrum.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: