IVETA MEČÍŘOVÁ: Rozhovor o výstavě Hanzelka & Zikmund – Dvakrát kolem světa

HANZELKA A ZIKMUND DVAKRÁT KOLEM SVĚTA – EXKLUZIVNÍ VÝSTAVA V MUZEU NOVÁ PAKA

Toužíte-li po krásném cestovatelském zážitku, bližším poznání našich nejznámějších cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda (H+Z), nebo pocítění nevratné atmosféry cestování do exotických zemí před více než šedesáti lety, máte právě nyní jedinečnou příležitost. Muzeum Nová Paka v lednu otevřelo výstavu s názvem Hanzelka a Zikmund Dvakrát kolem světa. K vidění jsou unikátní fotografie, osobní předměty i suvenýry obou cestovatelů. Jak výstava doputovala do Nové Paky, na co více se můžete těšit a proč si tuto výjimečnou výstavu nenechat ujít, jsme se zeptali ředitelky muzea paní Ivety Mečířové.

Výstava H+Z je v regionu opravdu exkluzivní akcí. Jak náročné bylo tuto výstavu získat a uspořádat? Snad trocha štěstí, náhody a hlavně záměr otevřít muzeum v Nové Pace  pro turisty ale i místní zájemce celoročně. Takže když tato nabídka přišla, sice jsem týden „nespala“, zvažovala všechna pro a proti , ale pak přišlo rozhodnutí a naskočily mne zkratky „kdy, když ne teď“ , „risk je zisk“, „kdo nic neděla, nic nezkazí“…. A vzhledem k tomu, že Petr Horký, manželka Jana a produkční firma pod taktovkou Jana Zbořila jsou profesionálové, šlo vše hladce…

Takto slavná výstava není v regionu až tak běžnou záležitostí, pokud Muzeum takovou výstavu získá, jehanzelka1 to pro něj bezesporu obrovská událost… Slavná výstava dvou z nejslavnějších cestovatelů minulého století, pánů Hanzelky a Zikmunda, máte pravdu není běžnou událostí, ale budu ráda pokud nám pomůže ve zviditelnění našeho muzea i tohoto kraje. Proto jsme se také spojili s kastelánem hradu Pecka panem Murdychem a do výstavy, přímo na míru, je zakomponována osobnost Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který byl také velkým cestovatelem. Potěšilo mne, že záštitu nad výstavou převzala Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně Královéhradeckého kraje.

Výstavou jste ale zároveň zahájili celoroční zpřístupnění Suchardova domu… Ano, přesně tak. Jde o jednu z architektonicky nejzajímavějších novopackých budov, kterou si pro sebe vystavěl významný umělecký rod Suchardů, jako svůj dům i ateliér. V dalším sledu, jak pevně věřím, bude pro příští rok následovat zpřístupnění další velké muzejní budovy – Klenotnice drahých kamenů, v níž je na třech podlažích výjimečná geologická a mineralogická expozice a evropsky unikátní stálá výstava o spiritismu a medijních kresbách.

 H+Z jsou samozřejmě velmi slavné osobnosti. A přece se zeptám, jak byste je uvedla vy? Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund opravdu byli (a v osobě pana Zikmunda ve věku 98 let stále ještě jsou) velmi slavné a významné osobnosti.  Jejich prvotním cílem a záměrem nebylo cestovat pro zábavu, ale za obchodem v širším pojetí. Byli to komerční inženýři, kteří chtěli uzavírat obchody za Československo s poválečným světem. Jako „muzejník“ obdivuji s jakým řádem a přehledem pan Zikmund spravuje svůj rozsáhlý archiv.

Komu je tedy výstava H+Z určena?  Již podnázev výstavy “cestovatelská výstava pro celou rodinu“ napoví, že VŠEM. Všechny věkové kategorie si zde něco najdou a velká většina návštěvníků, kteří tuto výstavu viděli se jejím prostřednictvím vrátili do svého dětství, do svých vlastních vzpomínek, kdy poslouchali v rozhlasu reportáže z cest této legendární dvojice, kdy jejich rukama prošla nejedna z jejich šestnácti vydaných knih nebo dokonce viděli jeden ze čtyř celovečerních filmů či jeden ze 147 krátkých filmů!

Na co se tedy mohou návštěvníci v rámci výstavy H+Z těšit? Rodiny s dětmi u nás mohou „odložit “ své hanzelka A ZIKMUND - VÝSTAVA NOVÁ PAKA - ČESKÝ RÁJ V AKCIratolesti do „pouštního“ písku v Núbijské poušti, v  karuselu evokujícím pouštní prostředí ( v tyto mrazivé dny obzvláště lákavé, no ne? ) a třeba hodinu si zde číst, prohlížet fotky, knihy a další povídání vztahující se k cestování, dívat se na krátká videa, poslouchat autentické hlasy pánů Zikmunda a Hanzelky v poslechovém koutku. Staří i mladí se zde mohou seznámit s tím, že tzv. „3D“ není současným vynálezem, ale že již v padesátých letech, kdy pokrokovým byl už jen přechod na barevnou fotografii, neváhali tito pánové vzít na cestu „neprověřenou“ technickou lahůdku dvou spojených flexaret… Je zde tedy jakýsi koutek se stereoskopickými fotkami v nasvětlených kukátkách, jako za starých dob stereoskopů. Texty v rozumném rozsahu a poutavém obsahu na mnoha panelech jsou proloženy spoustou fotografií, tak, že po přečtení jednoho máte chuť na čtení dalšího. V rámci výstavy ještě proběhne několik doprovodných akcí /promítaní filmu, beseda/. V pátek 26. května při příležitosti Muzejní noci 2017 se s výstavou pomalu rozloučíme.

Kromě zmíněných unikátů ale návštěvníky čeká také například Egyptský suvenýr Kryštofa Haranta… Ano,  na podzim roku 2011 byl na hradě Pecka proveden záchranný archeologický průzkum a mezi nalezenými  artefakty znovu spatřil světlo světa také měděný medailon, který by mohl souviset s jedním z historických majitelů Pecky – Kryštofem Harantem – a jeho putováním do Svaté země a Egypta.

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE – TOMÁŠ KLUS: „Každý máme úplně jiný pohled na svět. Říká se tomu jedinečnost“

Za zmínku stojí celé Muzeum Nová Paka, co nás při jeho návštěvě ještě čeká? Výstavu pánů H+Z v malém výstavním prostoru doplňuje výstava Svět kreslí Havla, kterou nám zapůjčila Česká unie karikaturistů. Je to pohled kreslířů ze třiceti zemí světa na Václava Havla. Celé patro Suchardova domu věnované významnému uměleckému rodu Suchardů a dalším osobnostem tohoto kraje, model Nové Paky z roku 1842 v měřítku 1:100, velkoprostorový betlém od Jana Mádle a expozice národopisu.

Výstava H+Z je otevřena od úterý do neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin a to do 31. května 2017 Městském muzeu v Nové Pace, Stanislava Suchardy 283, Nová Paka • www.muzeum.czhttps://www.facebook.com/muzeumnovapaka

VÍCE O VÝSTAVĚ A FOTOGRAFIE TADY

hanzelka zikmund vystava nova paka - cesky raj v akci

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: