do 22. 7. • HISTORICKÁ RÁDIA – Muzeum Lomnice nad Popelkou

Výstava historické techniky opět v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou

V neděli 3. června se uskutečnilo zahájení výstavy nazvané „Historická rádia“ ze sbírek Jana Drahoňovského st. Místní sběratel již poněkolikáté prezentuje veřejnosti část své rozsáhlé celoživotní kolekce rádií, radiostanic, telefonů, magnetofonů, vojenské radiotechniky a technické literatury. K vidění jsou výrobky celé řady našich prvorepublikových renomovaných továren, ale i drobných výrobců.  Nejedná se o jedinou zájmovou sbírkovou sféru pana Drahoňovského; jeho záběr je podstatně širší – od numismatiky, přes filatelii, vojenskou historii až po exponáty s vazbou k dějinám Lomnice nad Popelkou.

Zajímavá výstava technického charakteru je uspořádána k 95. výročí českého rozhlasu, stane se tak jednou z mnoha akcí naší instituce v letošním roce, kterou organizuje k výročí vzniku Československé republiky, a do třetice je též memoriálem Ing. Viktora Křížka ze Železného Brodu.  Autora řady odborných publikací, jednoho z největších vlastníků kolekce historických radiopřijímačů v České republice a uznávanou osobností ve zmíněném oboru. V minulosti jsme se s panem Křížkem měli možnost setkat v rámci předešlých výstav, na kterých se zhostil úvodního slova, a díky jeho fundovanému projevu, při kterém připomněl bohatou historii tohoto média, se obě vernisáže staly velkou místní kulturní a společenskou událostí.

Československý rozhlas začal vysílat 18. května 1923 a my můžeme být právem hrdi na skutečnost, že se tak stalo hned za Angličany, kteří drží v tomto směru evropský primát. Další zajímavostí je stejné datum jak Dne Českého rozhlasu, tak i Mezinárodního dne muzeí, kterým je v obou případech 18. květen. 

Výstavu historické radiotechniky, která měla nezastupitelnou roli při komentování jednak stěžejních dějinných událostí našeho národa, tak i při použití v každodenním životě, můžete navštívit až do 22. července. Přijďte si prohlédnout unikátní technické exponáty nostalgicky dokumentující nelehké začátky a zároveň jeden z významných stupínků vědeckotechnické revoluce, která šla mílovými kroky dopředu.

ČTĚTE TAKÉ:  28. 11. • PERFECT DAYS - KC Golf Semily

OTEVŘENO ÚTERÝ – NEDĚLE, OD 9 DO 16 HODIN
TEL: 607 724 977
VÍCE INFORMACÍ: WWW.MUZEUMLOMNICE.CZ

DALŠÍ AKCE V MUZEU LOMNICE NAJDETE TADY

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
Real time web analytics, Wordpress visitor counter, Wordpress visitor tracking