Heřmánek pravý – bylina, která nesmí chybět v žádné domácnosti

Heřmánek zná každý. Na louce a při polích si ho sice můžeme lehce splést se rmenem, který vypadá téměř totožně, ale nemá stejné léčivé účinky jako heřmánek. Heřmánek je oblíbená léčivka, která nechybí v žádné správné domácnosti. Působí totiž při nespavosti, upravuje zažívání a zklidňuje kašel a nastydnutí.

Jednoletá, asi 50 cm vysoká bylina je známá svou typickou vůní. Pokud si připravíte čaj, budete mít zároveň i zklidňující aromaterapii. Skandinávci heřmánek od pradávna považovali za posvátnou bylinu a uctívali ho jako symbol slunce. Svou domovinu má v Evropě, Austrálii, Asii a Severní Americe. Málokdo ho má přímo na zahrádce a je to škoda. Pravda, pokud máte zahradu malou a nepříliš slunnou, pak se k vám heřmánek nehodí. Proto se za ním budeme muset vydat spíše na jeteliště a podél cest.

Heřmánek je možné sbírat od května do září, ideálně v suchých dnech. Neměl by být odkvetlý – spíše sbíráme květy na počátku kvetení. Nať ani list heřmánku netrháme, květní stopky při trhání necháváme maximálně 2 cm dlouhé. Důležité je také správné sušení – ve stínu, při teplotě max. 40 stupňů. Svůj objem po dosušení zmenší až pětkrát. Skladujeme ho stejně jako jiné bylinky – na suchém a tmavém místě, ideálně v uzavřené sklenici.

Heřmánek se hodí k zevnímu i vnitřnímu použití. Působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Mohou ho pít i kojenci, kterým pomáhá pro lepší spánek i se zažíváním. Heřmánek vyvolává uklidnění, harmonizuje, je vhodný na křeče, nadýmání, při střevních a žaludečních obtížích. Jeho použití je ideální také při kašli, rýmě a nachlazení, protože celkově posiluje imunitní systém. Vhodný je heřmánkový čaj, který lze přisladit medem.

Při dýchacích obtížích (také rýma, nachlazení…) se doporučuje inhalace odvaru. Tato bylina je vhodná i pro ženy například při děložních křečích či poruchách menstruace. Pomáhá i při zánětech močových cest. Zevně pak při kožních vyrážkách, zánětech, hemeroidech… A pokud chcete lépe spát, zkombinujte ho s meduňkou a pijte hodinku před ulehnutím. Pokud bychom se podívali do kosmetiky, pak lze vyrobit (nebo koupit) heřmánkovou mast, která zklidňuje a regeneruje, podporuje špatně hojící rány a popálenou nebo podrážděnou pleť. Využít se dá i na vlasy – světlé vlasy při pravidelném oplachu odvarem z heřmánku ještě více zesvětluje, ale také dodává lesk a sílu.

ČTĚTE TAKÉ:  CO MÍT V ZAHRADĚ - Brutnák lékařský

ODVAR Z HEŘMÁNKU: se používá k zevním obkladům, výplachům nebo koupelím a také inhalacím. Připravíme ho smícháním třech lžic sušené byliny, zalijeme ¼ l vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté použijeme dle záměru.

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům: