Hasiči se kvůli silnému větru nezastavili celou noc

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se začala vyplňovat a od nedělní 15. hodiny (23. února 2020) jednotky po celém Libereckém kraji vyjížděly k prvním událostem. Řešit začali hasiči nejdříve ucpané kanalizace a následné zatopení prostor v objektech. Pomocí čerpadel  odčerpávali také několik sklepních prostor, které se vlivem deště začaly plnit vodou.

Od 15. hodiny hasiči vyjeli k přibližně 200 událostem. 

Postupem času začaly události zvyšovat intenzitu a největší nápor hasiči zaznamenali od nedělní 20. hodiny, kdy se zintenzivňovaly události popadaných stromů na komunikace a ty bránily plynulému provozu. Stromy padaly také na dráty elektrického vedení nebo v několika případech na domy. V Liberci ve Vojanově ul. spadl strom na rodinný dům. Hasiči strom pomocí výškové techniky zajistili a pilami rozřezali. Strom uvěznil také obyvatele domu v Hanychovské ul., hasiči místo události zajistili, ale kvůli nedostupné technice budou odstranění stromu řešit ještě během dnešního dne. 

Hasiči museli také řešit několik případů stržených nebo částečně uvolněných střech domů a objektů, ty museli pomocí výškové techniky zabezpečit.

Ve večerních hodinách v Dobřanech na Českolipsku najel vlak na spadlou větev v kolejišti, která poškodila jedoucí soupravu. Souprava tak nemohla pokračovat v jízdě. Ve vlaku cestovalo 30 cestujících, pro které byla dopravcem zajištěna náhradní přeprava. Silný vítr převrátil v Paceřicích na Liberecku na komunikaci I/35 ve směru na Turnov návěs nákladního automobilu. Návěs hasiči pomocí navijáku převrátili zpět na komunikaci a asistovali při přepravě do bezpečného místa mimo komunikaci. Po celou dobu zásahu byla komunikace uzavřena.

Ani sloupy elektrického vedení nedokázaly odolat síle větru. V Liberci ve Vesci spadly přes komunikaci a liberečtí hasiči museli ulici na nějakou dobu uzavřít.

Zdroj: TZ HZS LBC kraje

ČTĚTE TAKÉ:  Libereckým krajem se přehnaly silné bouřky
Ukažte tento článek i vašim přátelům: