Světově uznávaný král balkánské hudby Goran Bregović vystoupí v Mladé Boleslavi. Koncert se bude konat u příležitosti padesátého výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR

Světově uznávaný skladatel a král balkánské hudby Goran Bregović, který byl v roce 2010 označen britským časopisem Songlines za nejlepšího umělce world music na světě, odehraje 9.srpna se svým orchestrem pro svatby a pohřby open air koncert v Mladé Boleslavi.

Na koncertu představí hlavně své  novinkové album Three Letters From Sarajevo, které vyšlo  v říjnu minulého roku. Album přináší velmi silný humanistický podtext, ačkoliv ten je vyvážen pro něj typickou jižanskou taneční bujarostí.  Bregovič album věnoval svému rodnému Sarajevu – městu, které bylo během jugoslávské války krvavě bombardováno hlavně jeho krajany.

Podle protagonisty představuje toto město jakýsi Jeruzalém Balkánu. Do jeho historie a kultury se rovněž otiskly čtyři základní světová náboženství i společné soužití židů, křesťanů a muslimů. Městem se zároveň prohnalo mnoho krutých válek a ta poslední, zažehnutá nacionalisticko-rasovými vášněmi, zůstane navždy příkladem nezměrného násilí a krutosti. 

Tři dopisy ze Sarajeva mají proto podle Bregoviče vyznít jako mírové vyznání, podtržené originální koncepcí: každou ze tří houslových vět svěřil jinému hráči. Křesťanskou odehrála Mirjana Nešković ze Srbska, islámskou Zied Zouari z Tunisu a židovskou Gershon Leizerson z Izraele. Zbytek alba tvoří rázné skladby s mnoha atraktivními hosty – mezi ně patří španělská zpěvačka Bebe, alžírský rai-punk rocker usazený ve Francii Rachid Taha nebo izraelský lidový písničkář Asaf Avidan a izraelská zpěvačka Riff Cohen. Album už má na kontě jednu raritu – v minulém roce bylo ve Spojených státech nejprodávanějším v žánru world music a patřilo také mezi deset nejprodávanějších alb na světě.

Bregoviće na koncertě v Mladé Boleslavi doprovodí jeho stálá temperamentní skupina The Wedding & Funeral Band (Svatební a pohřební orchestr). Na koncertu zaznějí jak jeho největší hity, tak ukázky z nového alba Three Letters From Sarajevo.

Goran Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu, v tehdy ještě komunistické Jugoslávii. Matka byla srbské národnosti, otec Chorvat. Profesionálně se začal Bregović živit hudbou v šestnácti letech vystupováním po barech. Na kytaru a basu hrál v několika punkových a rockových kapelách – Bestie, Kodex a v triu Mica, Goran a Zoran, ve formaci Jitro a v kapele Bijelo dugme, která byla v Jugoslávii velmi populární. Většího věhlasu se Bregović dočkal až poté, kdy začal psát hudbu k filmům slavného režiséra Emira Kusturici.
Tím prvním, na kterém společně pracovali, byl snímek Dům k pověšení (Dom za vješanje /Time of gypsies/Les temps des gitanes), za jehož režii získal Kusturica cenu na MFF Cannes v roce 1989. Další společný film vznikl v USA, kde se oba tvůrci usadili poté, co v Jugoslávii vypukla občanská válka. Jednalo se o snímek Arizona Dream (1992), v němž hrál např. Johny Depp nebo Faye Dunawayová. Kusturica získal za Arizonský sen Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně roku 1993.

ČTĚTE TAKÉ:  Pozvánka do divadla: Vinnetou se vrací do Turnova! Pod taktovkou Divadelního souboru Tyl Slaná

V roce 2011 Křišťálový globus na KVIFF. Z USA se následně Bregović, Kusturica a řada dalších jugoslávských emigrantů přesunula do Paříže. Zde Bregović složil hudbu k více jak dvaceti filmům, z nichž za zmínku stojí především historický snímek Královna Margot (1994). Ve francouzské koprodukci vznikl rovněž zatím poslední snímek Emira Kusturici, k němuž napsal Bregović hudbu – Underground, který se natáčel v Praze, Budapešti a Bělehradě a jehož natáčení trvalo dva roky. Tento film získal v roce 1995 Zlatou palmu na MFF v Cannes. Poté se oba tvůrci vzhledem k dlouhodobým sporům rozešli. Bregović si založil vlastní kapelu Weddings and Funerals Orchestra, se kterou pořádá koncertní turné po celém světě. V roce 2011 se objevil s koncertem svého Wedding and Funerall Orchestra na MFF v Karlových Varech.

Bregovićova hudební tvorba je silně ovlivněna hudbou balkánských Romů, world music, ale i rockem a moderní elektronickou hudbou.

Vystoupení Gorana Bregoviće doplní:

Tomáš Kočko s orchestrem – moravský písničkář, zpěvák, skladatel a aranžér. Se svým orchestrem je držitelem dvou cen Anděl za album roku. Jejich hudba zní přímočaře, má výrazné melodické linky a rytmické figury s prvky rocku, folku a jazzu.

Circus problem – mladý orchestr, který hraje „Balkánské disco”. Díky živé směsici swingu, punku a balkánu se stali ikonou buskingové scény.

Koncert se koná u příležitosti padesátého výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR.

Více informací na: http://www.kulturamb.cz/cs/calendar/event/116

Ukažte tento článek i vašim přátelům: