FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA – soběstačný, komfortní domov bez strachu

Nejistá doba, zdražování, volné finanční prostředky na účtech… Ale co s nimi? Mnoho lidí začíná přemýšlet nad investicemi, které by dávaly smysl. Nejen nyní, ale i za dlouhé roky. Smysl nemají předražené módní produkty na několik použití, či na pár měsíců. Smysl mají produkty, které nám zajistí soběstačnost v době, kdy nevíme, co vlastně bude zítra… Pokud tedy nad investicí, nebo nad soběstačností uvažujete a chtěli byste pro sebe něco udělat, jednou z variant je fotovoltaická elektrárna (FVE). Vlastní zdroj energie s možností jeho ukládání? Kdo by si tohle nepřál? Až když proud nemáme, uvědomíme si, jak moc jsme na něm závislí a jak moc nám do života přináší komfort. Na podrobné informace spojené s FVE jsme se zeptali majitele firmy SunnyHouse v Semilech Andreje Bokoteje, který se touto problematikou zabývá profesionálně už mnoho let a rozhodně se vyzná…

V médiích v posledních týdnech probíhají zprávy o obrovském zdražení energií, jak to tedy je a co můžeme očekávat?
Ano, to je pravda. Jedná se ale o nákup u velkoodběratelů. V České republice máme ovšem Evropský regulační úřad, který garantuje hladinu maximálního nárůstu cen. To znamená, že i když se velkoobchodní cena zvýší například o 100 %, nám – koncovým spotřebitelům – se tato elektřina zdraží maximálně o 10 %.

Dobře, ale i zdražení o 10 % není málo a bude citelné…
Není. Právě z onoho regulovaného nárůstu hledáme cestu, jak – když se ne zcela vyhnout – tak ho alespoň snížit.

Jaké tedy máme možnosti, abychom se zdražení vyhnuli či snížili?
Buď se můžeme odstěhovat na tropický ostrov, kde nebudeme téměř potřebovat elektriku. Nebo přestaneme používat elektrické spotřebiče, které spotřebovávají energii. Třetí možností je najít cestu k vlastní soběstačnosti. Když ne k úplné,  tak alespoň k částečné.

Řeknete nám tedy více o této poslední možnosti?
Můžeme využít nejznámější alternativní zdroje energie, jako jsou větrné turbíny, vodní elektrárny a nejrozšířenější fotovoltaické elektrárny (FVE). Nejdostupnější jak technicky, tak finančně jsou zmiňované FVE. První zmiňované zdroje jsou v podstatě nedostupné a náročné, proto je mohou využívat jen velké firmy. Oproti tomu FVE jsou dostupné pro opravdu každého.

Opravdu pro každého?
Ano, využít ji může opravdu každý. A je jedno bydlíte-li v paneláku, nebo vlastníte-li rozlehlou farmu či rodinný dům.

V paneláku?
Určitě. Bydlíte-li v paneláku, tak umístění jednoho panelu třeba pod okno o výkonu například 0,4 kW, můžete za rok ušetřit i 3000 Kč.  Samozřejmě nejvhodnější a nejúčinnější jsou řešení pro majitele rodinného domu a v neposlední pro řadu firemních objektů, které mají dostatek místa i na instalace o větším výkonu.

Pojďme si tedy říci i něco víc o přínosu pro velké firmy…
Lidé, kteří se pohybují v businessu, vědí, že elektřina pro firmy je velmi drahá. A právě pro ně je návratnost investice do FVE v jednotkách let. FVE mohou využít opravdu všechny firmy od malých po ty největší, a tím výrazně snížit své účty a závislost na veřejné energii.

Závislost a snížení účtů se týká tedy jak firem, tak jednotlivců, jak konkrétně ji můžeme snížit?
Jak už jsme zmínili, nejznámější možností jsou tzv. dotované FVE. Pokud si necháte udělat nabídku od více dodavatelů – včetně nás – zjistíte, že námi dodaná nedotovaná  FVE o stejném výkonu jako u ostatních, vyjde podstatně levněji oproti jakékoliv dotované FVE.

ČTĚTE TAKÉ:  Jak na úsporu elektrické energie, aniž bychom si zásadně snižovali komfort?

To je docela zásadní. Z čeho mám vycházet a poznat, jak velkou elektrárnu tedy potřebuji?
Vezmeme-li roční účet za dodávku elektrické energie, vyčteme z něj celkovou spotřebu. Pokud máte například celkovou spotřebu 5 MWh za rok a dáte si za cíl tuto spotřebu pokrýt z vlastních zdrojů, což je u nás jeden z nejčastějších požadavků úplné nezávislosti, teoreticky to možné je, prakticky jsme ovšem závislí na oblačnosti. Budeme-li tedy konkrétní, tak pokud při zmiňovaném ročním odběru nainstalujeme FVE 5 kWh, což je cca 18 ks panelů (jeden panel má 1,6 x 1 m, výkon jednoho panelu je cca 285 W)  roční výroba této instalace dle našich zkušeností je od 4,5 MWh (při velké oblačnosti) až 6 MWh při malé oblačnosti. Cena takovéto instalace i s úložištěm 5kW je cca 150 000 Kč.

A pro představu, na jaký provoz nebo dům to tedy stačí?
Tento provoz by mohl pokrýt například vytápění infrapanely, ohřev vody v elektrickém bojleru a vaření za celý rok. Tato instalace by tedy mohla stačit na roční provoz.

Určitě se naskýtá otázka – na trhu je mnoho nabídek, proč si vybrat právě vaši firmu pro koupi a instalaci FVE?
Kromě zmiňované ceny je zásadní rozdíl v technickém řešení. K naší elektrárně nepotřebujete vůbec žádné „papíry“, jako je například technická dokumentace, revizní zpráva, žádost o připojení k distribuční soustavě apod.

Jak je to možné?
Protože kromě klasické instalace FVE panelů např. na střeše, která je shodná s těmi dotovanými FVE, je zásadním technickým rozdílem to, že tu „naši modrou krabičku“ připojíte do vaší stávající elektrické zásuvky. Toť vše. Neděláme vůbec žádné zásahy do elektrické instalace, neinstalují se další elektrické „hodiny“ a není nutné vyplňovat měsíčně statistiky a posílat je na úřady – jako je tomu u dotovaných FVE. Dále je potřeba si uvědomit, že pokud chcete dotovanou elektrárnu, jednou z mnoha podmínek je připojení k distribuční soustavě(DS), tzn. veškeré přebytky z vaší FVE budete dodávat do DS. Kromě groteskní výkupní ceny, která je průměrně 0,6 Kč/kWh, vás ještě k tomu operátor na dálku s velkou pravděpodobností odpojí při celkovém přebytku elektrické energie v DS. Domníváte-li se tedy, že za jeden den vyrobíte např. 20 kW při ideálním – slunečném – počasí, tak s velkou pravděpodobností vás operátor z důvodu přebytku odpojí, tím  pádem se investice do pořízení výrazně prodlužuje. Oproti tomu naše řešení, kromě zmíněné jednoduchosti připojení do zásuvky, využívá technologii, kdy veškerou vámi vyrobenou energii si spotřebujete sami. V praxi to funguje tak, že naše zařízení v reálném čase neustále monitoruje aktuální spotřebu ve vašem domě a podle toho „pouští“ do vaší sítě vaší elektriku. Naše zařízení funguje i bez úložiště. Tato řešení jsou ideální například v létě, kdy spousta z nás ohřívá vodu v elektrickém bojleru. Díky této instalaci tak máte zajištěn ohřev vody zdarma po dobu zhruba osmi měsíců v roce.

Je možné si FVE někde prohlédnout?
Samozřejmě. Praktické funkční řešení je k vidění i s výkladem u nás v Sunnyhouse v Semilech. Přijďte se podívat na jednoduchost, kde vám uděláme i konkrétní nabídku dle vašich požadavků a finančních možností.

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz • tel: 800 100 979

Ukažte tento článek i vašim přátelům: