Dětský spánek

Spánek dětí se od spánku dospělých liší. Děti spí povrchněji a snadněji se spontánně budí. Děti do šesti měsíců v noci potřebují jíst, navíc ve věku miminek je délka spánku oproti dospělosti zhruba dvojnásobná. Minimálně do tří let spí děti i přes den. Aby byl spánek malých dětí co nejklidnější, je žádoucí optimální prostředí a především důsledný režim, který se často opomíjí. Dítě potřebuje mít vlastní místo, postýlku a klid a to i přesto, že zpočátku často spává s rodiči v jedné posteli. I toto období je důležité pro upevňování pout mezi rodiči a dítětem. Noční teplota místnosti se doporučuje 18 °C, oblečení z přírodního materiálu, kvalitní matrace a vhodná, prodyšná přikrývka.

Pro snadné usínání je nejdůležitější podvečerní příprava na spánek, která musí být každý den stejná. Tedy vždy ve stejný čas krmení (večeře), koupel a uspávání. Uspáváním je myšlen čas asi půl hodiny před usnutím, kdy už je dítě v postýlce a rodiče s ním komunikují, zpívají, povídají pohádku, nebo uklidňují dotykem. Po odchodu lze nechat otevřené dveře, nebo rozsvícené tlumené světlo v pokojíku.

Větší děti vnímají potřebu svého místa a postele ještě intenzívněji. Opět je důležitý režim přizpůsobený věku, ale pravidelný a jasný. To dítěti dává pocit bezpečí. Ve spánku se to projeví klidem. Postel by měla být umístěna vhodně, co se týká místa, hluku, světla, ale i soukromí. Samozřejmostí je vhodná matrace a kvalitní přikrývky.  Jde o část spánkové hygieny, kterou dospělí velmi často opomíjí. Sami sobě pořizují kvalitní matrace, dětem – které jsou v růstu a kvalitu rozhodně potřebují – ale zakoupí pouze provizorní matraci. Omyl, výběr vhodné matrace pro dítě je pro jeho správný tělesný vývoj velmi důležitá.

Pomineme-li speciálně vyrobené matrace do dětské postýlky, doporučují se dětem spíše tvrdší či středně tvrdé matrace, které dobře podepřou jejich rostoucí páteř. Pro děti do 12 let se nedoporučují měkké matrace, ani matrace z paměťové pěny. Děti rychle rostou a ve spánku se často otáčí, proto jsou pro ně zbytečné i anatomické zóny matrace. Vhodné jsou ale například ortopedické sendvičové matrace za 100 % studených pěn, bez lepidel. Jsou tuhé, pružné, odolné a vzdušné. Vyhovovat budou i alergikům a astmatikům. Na výběr je široká škála matrací dle potřeb dítěte. Důležité je však mu komfortní spánek dopřát.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY: VÝŽIVA ROSTLIN

TIP: Odborníky, kteří vám poradí s matracemi pro děti i dospělé najdete v českorajské firmě Matrace Haken.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: