Dětský pěvecký sbor Čhavorenge vystoupí na mimořádném koncertě v mladoboleslavském ŠKODA Muzeu za doprovodu hudebníků České filharmonie

ROMSKÝ SBOR VYSTUPOVAL S BĚLOHLÁVKEM, LIŠKOU I ISSOVOU. TEĎ ZAZPÍVÁ S ČESKÝMI FILHARMONIKY V MLADÉ BOLESLAVI.

Dětský pěvecký sbor Čhavorenge vystoupí na mimořádném koncertě v mladoboleslavském ŠKODA Muzeu. Za doprovodu hudebníků České filharmonie zazpívají čtyři desítky romských dětí z celé České a Slovenské republiky tradiční i soudobou romskou hudbu. Koncert se koná v pondělí 26. března 2018 od 18:30.

Dětský pěvecký sbor Čhavorenge (= Dětem) založila v roce 2011 zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová. Těleso sdružuje děti a mladé lidi, kterým umožňuje rozvíjet hudební i taneční talent, ale také lépe se seznámit s vlastní kulturou a tradicemi.

Filharmonici a romské děti od té doby vystoupili na více než čtyřiceti koncertech v České republice i na Slovensku v rámci edukačních programů České filharmonie, na nichž účinkovali i spolu s herci Marthou Issovou a Pavlem Liškou se s nimi potkalo na deset tisíc dětí a mladých lidí.

Prostřednictvím uměleckých představení a prezentací hodnot romské kultury pomáhá sbor budovat atmosféru přijetí a vzájemného porozumění. „Chtěli bychom snížit nenávist a nesnášenlivost vůči Romům podporou pozitivních romských osobností a představením romské kultury jako cenné součásti většinové společnosti. Usilujeme také o to, abychom dokázali, že spolupráce mezi Romy a ne-Romy je možná,“ říká Ida Kelarová, která připravila sbor pro vystoupení s některými orchestry v České republice, ze všeho nejdříve s Filharmonií Hradec Králové, dále s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a s Filharmonií Brno. Od roku 2013 spolupracuje s Českou filharmonií.

Když se řekne sbor, představíme si pár desítek zpěváků, kteří jsou z jednoho místa, pravidelně se scházejí a mají svoji zkušebnu. Existence sboru Čhavorenge je úplně jiná. Členů má sice několik desítek, ale ti také z několika desítek různých míst pocházejí: Košice, Poltár, Lenartov, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Vsetín, Vysoké Mýto, Chrudim, Trmice atd. Nejvzdálenější zpěváky dělí skoro 800 kilometrů. Sbor se setkává několikrát do roka, mezitím se o sebe jeho členové musejí postarat. Když to jen trochu jde, jezdí za nimi Ida Kelarová, její manžel Desiderius Dužda a asistenti Oto Bunda a Jan Dužda, kteří dobře vědí, jak snadno a rychle se může ztrácet motivace dětí, ale někdy také podpora rodičů. Některým je nutné stále a stále, znovu a znovu vysvětlovat ne to, že je dobré zpívat (i když někdy i to), ale hlavně, že je pro děti neocenitelná škola věnovat se něčemu trvale, pracovat na sobě, jít za náročnými cíli. To je možná nejdůležitější cíl Čhavorenge. Skrze zpívání hledat svoje místo, hledat kus sebe, svojí kultury i osobní identity.

Některým je nutné stále a stále, znovu a znovu vysvětlovat ne to, že je dobré zpívat (i když někdy i to), ale hlavně, že je pro děti neocenitelná škola věnovat se něčemu trvale, pracovat na sobě, jít za náročnými cíli. To je možná nejdůležitější cíl Čhavorenge. Skrze zpívání hledat svoje místo, hledat kus sebe, svojí kultury i osobní identity.

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: Ferdinand Leffler • „Každá zahrada by měla být plná života, bez ohledu na to, co v ní bude“

Prvním společným projektem Čhavorenge a České filharmonie byl v srpnu 2014, kdy společně vystupovali v romských osadách na východním Slovensku. V místech, ve kterých panují velmi bědné podmínky pro život, a nic podobného jako koncert se v nich nikdy nekonalo. Šlo o symbolické gesto zájmu a podpory, posílené tím, že některé děti ze sboru pocházely přímo z těchto osad. Sbor Čhavorenge následně vystoupil v rámci oslav Dne studentstva 17. 11. 2014 v pražském Rudolfinu spolu s Českou studentskou filharmonií a dalšími 120 neromskými zpěváky z celé ČR pod taktovkou Marka Ivanoviće. „Publikum nás přivítalo s velkou poctou. Připadali jsme si jako andělé. Uvědomovali jsme si, že je to historický moment. Všichni jsme tam byli spolu a všechno fungovalo. Hvězdy, duše, celý vesmír,“ psal pak jeden ze členů Čhavorenge.

Filharmonici a romské děti od té doby vystoupili na více než čtyřiceti koncertech v České republice i na Slovensku (v létě 2015 pod záštitou prezidenta Andreje Kisky); v rámci edukačních programů České filharmonie, na nichž účinkovali i spolu s herci Marthou Issovou a Pavlem Liškou (v režii Alice Nellis) se s nimi potkalo na deset tisíc dětí a mladých lidí. Výjimečné bylo vystoupení v rámci open‑air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v roce 2015 a samozřejmě také natáčení prvního CD za doprovodu České filharmonie v srpnu 2017, které na jaře 2018 vydává Supraphon.

„Je pro náš velkou ctí a pozoruhodnou výzvou,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček, „spolupracovat s Idou Kelarovou na projektech podporujících talentované romské děti a mladé lidi. Je skvělé, že mohou zažít pocit naplnění, radost z nalezení sebe sama, tedy něco, co může být mezníkem pro jejich další život. Není to ovšem jenom „o nich“. Je to také o naší otevřenosti, o naší upřímnosti, o hledání nás samých. Věříme, že společně pomáháme tomu, aby bylo mezi lidmi méně předsudků, bariér a neporozumění. A naopak více porozumění, vzájemné inspirace a krásné hudby. Česká filharmonie považuje podobné projekty za důležitou součást svého poslání, protože i jí jde – slovy Idy Kelarové – o to: měnit svět.“

Více informací na: http://museum.skoda-auto.cz/zakladni-informace/pages/aktualne.aspx#ParagraphRepeaterLiteWebPart

Ukažte tento článek i vašim přátelům: