ROZHOVOR MĚSÍCE – DASHA: „Koncertem na Sedmihorském létě chceme vzdát hold Králi popu k jeho nedožitým 60. narozeninám“

ROZHOVOR MĚSÍCE – DASHA:

„Koncertem na Sedmihorském létě chceme vzdát hold Králi popu k jeho nedožitým 60. narozeninám“

Dasha je zpěvačka, muzikálová herečka a především „talent, který se rodí jednou za sto let“, jak ji nazval Karel Gott. Na první pohled křehká žena, která na pódiu oslňuje nejen svým charismatem a zářícím úsměvem, ale také hlasem, který by na první pohled v tak štíhlé ženě nikdo nečekal. Dasha má za sebou několik ocenění, nedávno vydala první sólovou desku a znát ji můžete například ze StarDance, kde naživo zpívá s Moondance Orchestra soutěžícím tanečníkům. Kromě toho vystupuje také v hudebních projektech. Jedním takovým výjimečným projektem je Michael Jackson Symphony, který můžete letos zažít v rámci Sedmihorského léta. S téměř osmdesátičlennou Filharmonií Hradec Králové a jejími kolegy, můžete Dashu zažít 16. srpna v Sedmihorkách u Turnova.

Zpíváte od svých 13 let, jaký je život, který každodenně doprovází hudba?
Jsem naplněná štěstím, opravdu!

Myslím, že je to na vás vidět. Předpokládám, že vás k hudbě přivedl váš tatínek, který byl trumpetistou? Zkoušela jste s „trumpetou“ někdy zpívat?
Ovlivnilo mě to natolik, že mě baví, když mě doprovazí kapela, která má aspoň malou dechovou sekci, takže s trumpetami zpívám docela často! :-) Dokonce jsem si před pár lety zazpívala i se světoznámým kubánským trumpetistou Arturem Sandovalem.

Jak jste tedy vůbec začala se zpíváním?
V pubertě jsem odložila housle, protože jsem nebyla dost trpělivá na to, cvičit natolik, aby to i trochu lépe znělo. Muzika mě ale držela stále a zpěv se mi, co do mých schopností, jevil perspektivnější.

Studovala jste v ČR i v zahraničí popový zpěv, proč právě tento obor? A jaké jste v té době měla očekávání?
Studovala jsem to, co mě opravdu zajímalo a chtěla jsem se zdokonalit natolik, abych se tím mohla i živit.

Pokud se nemýlím, nyní se spíše věnujete swingu, muzikálovému zpěvu a podobně…
To ne, já se věnuji sice mnoha žánrům najednou, nejvíce však popu.

Máte velký žánrový rozsah, dokážete zazpívat snad cokoliv a vždy zníte opravdu bravurně. Jak cvičíte? A určitě se hodí i otázka jakou hygienu dopřáváte svému hlasu?
Zpívám téměř denně, to je ten nejlepší způsob jak zůstat v kondici. A dostatečný spánek je pro hlas nejlepší regenerace.

Máte téměř dvouletou dcerku. Jak se změní život zpěvačky, když se stane maminkou?
Už například nemůžu dospávat po nočních návratech z koncertů, nebo se učit nový hudební materiál, kdy se mi zachce, pro mě je mateřství ve spojení s mou profesí hlavně o velkém plánování a logistice. 

Váš přítel je také muzikant – bubeník – takže jste vlastně hudební rodina. Vedete svou dceru k hudbě?
Myslím, že ona vede teď nás! :-) Vyžaduje téměř denně po tátovi, aby spolu šli hrát na bicí a jen co se probudí, tak zpívá… Je to pro ni stejně tak přirozené, jako řeč. A to jsme ji to rozhodně nikdy nevnucovali.

Umíte si představit žít s mužem, který by hudebníkem nebyl?
S partnerem jsme se shodli, že by to šlo dost těžko. Náš muzikantský život nemá standardní pravidla, žijeme dost často v noci a volné víkendy, nebo svátky pro nás neexistují. 

Když se ale ještě vrátíme k vašemu hlasu a talentu, tak jste označována jako „talent, který se rodí jednou za sto let“, jak to vnímáte?
Je to věta, kterou kdysi někde prohlásil Karel Gott. Moc mi tehdy zalichotil a potěšilo mě, že zrovna on to tak vnímá. 

Zároveň jste dost nesmělá a máte pověst nejskromnější zpěvačky v českém showbyznysu… Tak jsem asi byla vychovávaná, jen se to teď možná úplně neslučuje s dnešní rychlou průbojnou dobou. 

ČTĚTE TAKÉ:  HUDEBNÍ A DIVADELNÍ SEDMIHORSKÉ LÉTO I LETOS DO ČESKÉHO RÁJE PŘIVEZLO DESÍTKY UMĚLCŮ A VELKÁ JMÉNA. JEDENÁCTÝ ROČNÍK JE JIŽ V PŘÍPRAVĚ

Protože jste stále více vidět, nedá mi nezeptat se, jestli vám do života nezačínají zasahovat paparazzi?
A opravdu u nás paparazzi existují? Mám spíš pocit, že u nás bulvární novináři sedí u počítače a čekají, co komu vyskočí na Facebooku, nebo Instagramu a na to až jim sama „oběť“ zavolá.

Na Sedmihorské léto přijedete společně s MoonDance Orchestra a Filharmonií Hradec Králové s projektem Michael Jackson Symphony, můžete nám o něm něco říci?            
Před lety jsme společně s dirigentem a aranžérem celého programu – Martinem Kumžákem dali dohromady symfonický projekt složený z mých oblíbených popových písní. Díky Martinově aranžerskému mistrovství zněl projekt opravdu výjimečně, a tak jsme se pak rozhodli dát dohromady projekt Michael Jackson Symphony. Hudba Michaela Jacksona je totiž nesmírně pestrá jak po melodické, tak po harmonické i rytmické stránce. A můžu vám říct, že opět se to Martinovi velmi povedlo.          

Jaký máte vy sama vztah k Michaelu Jacksonovi?
Je to hudba mého dětství. Michael Jackson nebyl „jen“ slavnou osobností, ale byl vskutku výjimečný umělec. Díky tomu byl profesně obklopen i těmi nejlepšími z nejlepších a vznikaly tak naprosto přelomové a nadčasové nahrávky. Co píseň to hit!

MoonDance Orchestra všichni znají například ze StarDance, kde také zazpíváte naživo naprosto vše. Jak vás baví třeba tento druh práce?         
Moondance Orchestra je kapela snů, znali jsme se už spoustu let před projektem StarDance, takže nejen po lidské stránce, ale i po profesní stránce mě to souznění s nimi velmi baví. Všichni jsou to famózní hráči a mnozí z nich vážení profesoři na konzervatořích. Pořad StarDance mě tak velmi hudebně obohatil a vzhledem k tolika odvysílaným přímým přenosům taky slušně zocelil moje nervy! :-)

Který hudební žánr je vašemu srdci nejbližší?
Určitě pop!

Jak už jsme řekly, váš záběr je obrovský – popový zpěv, muzikály, projekty, swing, moderování v rozhlase, koncerty…co je vaše nejoblíbenější činnost?
Zpívat vnímavému publiku.

Jaký vztah tedy máte s diváky? Baví vás vystupovat naživo, kdy vidíte jejich reakce?
Ano, rozhodně vystupuji nejradši s dobrou kapelou, to mě vždy nakopne a ja mám možnost tu energii vysílat dál dopředu. Zpětná vazba publika je pak pro každého umělce tím nejlepším darem.

Dostala jste dokonce cenu Thálie… Ano, tu jsem dostala za roli Máří Magdaleny v rockové opeře Jesus Christ Superstar.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Z profesního hlediska rozhodně vydání mého alba, ke kterému jsem se odhodlávala mnoho a mnoho let a loni se tak stalo. A proto jsem jej pojmenovala „Konečně“. Letos jsem od Supraphonu dokonce obdržela Zlatou desku.

Jaké máte sny? Vize kam chcete, aby váš život i profesní cesta směřovaly?     
Určitě chci neustále rozšiřovat svůj vlastní repertoár o další nové autorské písně.

Chtěla bych vědět z vašeho pohledu – proč přijít na Michael Jackson Symphony, proč tento projekt zažít? 
Chceme v rámci festivalu Sedmihorské léto se vší pokorou společně se zpěváky Naďou Wepperovou, Dušanem Kollárem a Dušanem Markem tímto symfonickým projektem vzdát hold králi popu k jeho nedožitým 60tinám, které by necelé dva týdny na to oslavil. Jacksonovy písně nás všechny zúčastněné ohromují, bez ohledu na to, z jakého hudebního podhoubí každý z nás účinkujících vzešel. A věříme, že vás jejich podání v doprovodu Moondance Orchestra s velkým symfonickým orchestrem Filharmonie Hradec Králové taktéž vezmou za srdce.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

Dasha se svými kolegy a projektem Michael Jackson Symphony vystoupí na Sedmihorském létě ve čtvrtek 16. srpna. Více na www.sedmihorskeleto.cz.

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: