CHCETE ZPEVNIT TĚLO A ZÍSKAT FYZIČKU? TABATA JE TO PRAVÉ!

Tabata je cvičení zaměřené na vysoký a inzenzivní výkon ve velmi krátkém čase. Jedná se tedy o další HIIT (high intensity interval training) kombinaci aerobního a silového cvičení s velkou účinností. Jak je již možná některým známo, toto kardio cvičení objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata s týmem výzkumníků z Národního institutu pro zdraví a sport v Tokiu a jak můžete vidět podle názvu, Dr. Tabata tuto metodu podle sebe pojmenoval.  

Na tuto metodu cvičení došel Dr. Tabata s jeho týmem tak, že provedli výzkum na dvou skupinách sportovců. První skupina cvičila hodinový trénink střední intenzity pět dní v týdnu po dobu šesti týdnů. Druhá skupina cvičila vysoko intenzivní trénink TABATA, čtyři dny v týdnu a také po dobu šesti týdnů. Výsledky obou skupin byly po šesti týdnech následující: První skupina si zlepšila kardiovaskulární systém, ale po svalové stránce byly výsledky téměř nulové. Druhá skupina vykázala vyšší zvýšení jejich kardiovaskulárního systému o 14 % a anaerobní se zlepšil o celých 28 %. Takže výsledky výzkumu hovoří pro tabatu jasně.

Tabata je kardiovaskulární trénink, který prokazatelně zlepšuje výkonnost a fitness ve velmi krátkém čase – 14 minut. Cvičení se skládá ze šesti až sedmi 20 sekundových cviků prováděných na 100 %,  proložených dobou odpočinku 10 sekund. Klíčem k efektivitě v Tabata cvičení se jeví krátké intervaly odpočinku mezi cvičením.

Skvělé na tomto tréninku je, že si můžete určit cviky dle sebe. Pro začátek je ale určitě nejjednodušší inspirovat se workouty, kterých na internetu najdete velké množství (také viz odkazy pod videem).

Konvenční, vzdělávací pokyny doporučují poměr zatížení  k odpočinku 1:3. To znamená, že by měla  vaše doba odpočinku trvat třikrát tak dlouho, jak trvá vaše zátěž. Tabata cvičení ale obsahuje odpočinek v poměru 2:1, což znamená, že vaše doba odpočinku je jen z poloviny tak dlouhá, jak čas, se kterým pracujete.

ČTĚTE TAKÉ:  Jóga v Turnově? RECALL CENTRUM - MÍSTO PRO JÓGU, RELAXACI I ZAJÍMAVÉ PŘEDNÁŠKY

Na internetu lze zakoupit písně Tabata, ve kterých je nahrané i odpočítávání času pro cvičení a odpočinek,  se kterými se cvičí opravdu skvěle. Nebo si rovnou zacvičit s videem. Jako je například toto:

Zdroj: 
http://tabataweb.cz/co-je-tabata-cviceni/ 
http://www.fitcoach.cz/?p=12500

Ukažte tento článek i vašim přátelům: