CESTY KE ZDRAVÍ: Únor a naše zdraví

Nechte se i v únoru inspirovat tipy Ivy Georgievové na ideální pokrmy pro toto období. Pokud jíme dle aktuální doby, může působit jídlo jako lék a podpora našeho zdraví a energie. Není to skvělé?

Čočková polévka s uzeným sýrem
(množství je na cca 1,5 litru polévky)

Pórek (5cm), koriandr ml., saturejka, pískavice, jemné kari, mrkev, 1/3 celeru,  2 kořenové petržele, bobkový list (2 ks), kmín, ochucovadlo bez glutamanu sodného,  neloupaná červená čočka (1 hrnek), 3 lžíce jemných ovesných vloček s klíčky,  1/2 hrnku nastrouhaného kvalitního uzeného sýra, troška jabl. octa, ghí a olivový olej, sůl.

Na ghí a olivovém oleji orestujeme zeleninu, přidáme koření, zalijeme vodou a dáme ostatní suroviny – kromě nastrouhaného sýra (ten dáme až do talíře) a vaříme. Použijte kvalitní uzený sýr.

Červená čočka neloupaná je velmi dobrým zdrojem železa, které může v zimních měsících chybět.  Dále reguluje hladinu cukru v krvi a tím také pomáhá proti únavě. Dalším zdrojem železa je i kmín, nebo například nesířené sušené meruňky, švestky, med, mák či quinoa.

Kmín

Výborné voňavé koření, které je bohaté na železo. Pomáhá detoxikovat játra od těžkých jídel, je ideální v období předjaří, při předvelikonočních kúrách. Odvodňuje a pomáhá snížit hladinu cukru v krvi. Výborný je i při našich snahách snížit špatný typ cholesterolu. Je možné si z něho také připravit kmínový čaj.

Salát z červené řepy a naklíčené čočky
1/2 nastrouhané červené řepy, 1 jablko, 1 kořenová petržel, naklíčené červená čočka (1/2 hrnku), 1 lžíce olivového oleje, 1-2 lžíce medu, pár kapek jabl. octa, na špetku nože kardamom a cayenský pepř.

Tento salát může v chladném počasí pomoci posílit naši imunitu a pročistit krev. Lze ochutit kvalitní zakysanou smetanou.

Červená řepa
Čistí krev, podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra, omlazuje a aktivuje tvorbu červených krvinek. Pozor, obsahuje šťavelany a ty mohou u jedinců, kterým ne až tak dobře fungují ledviny, podpořit tvorbu ledvinových kamenů.

Co dělat, když se nám po vánočním hodování zhoršila cukrovka (získaná)?
Velmi dobrá je chůze, zlepšíte si kondici a podpoříte psychiku, která je v tomto případě velmi důležitá. Zařaďte do jídelníčku kvašené zelí, čočku, fazole, ječné kroupy – nikoliv však v kombinaci s masem a uzeninou. Do čajů přidávejte skořici (ideálně cejlonská) a velmi dobrá je i kurkuma ve formě  kurkumového mléka, do kterého můžete zejména v chladném počasí přidat skořici. Do polévek je možné přidávat pískavici, která ji i správně dochutí.

Rooibos, meduňka, skořice
Tuto směs zalijte horkou vodou a nechte ji chvilku luhovat, pak přeceďte. Sladit lze medem (do mírně vychladlého), nebo javorovým sirupem, nebo domácím sirupem. Rooibos pochází z jižní Afriky, neobsahuje tein, má množství vitamínů a minerálů, pro někoho chutná do medova (také se mu občas říká medový čaj). Dodává vitalitu  a uklidňuje (zejména  na podzim, v zimě a předjaří).

TIP: kvalitní mák a kurkumové mléko zakoupíte na www.shoprecall.cz

ČTĚTE TAKÉ:  SPÁNEK A ÚZKOST SPOLU ÚZCE SOUVISÍ

autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
 ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 

 O autorce: 

Kdo je Iva Georgievová?

Iva Georgievová se vlastně jmenuje Ivana, ale používám Ivu, narodila jsem se v roce 1965 ve znamení Skopce, což mi možná dalo do vínku odhodlání pustit se i do věcí, které nejsou jednoduché a předem není znám výsledek.

Od 20 let jsem se snažila pochopit, jak se o sebe mám starat, abych se cítila lépe, hlavní motivací mé činnosti bylo, že mi nebylo dobře a vyhlídky na zdravý život byly mizivé. Cítila jsem, že je velmi důležité se o sebe dobře starat a ve chvíli, kdy jsem se stala matkou, bylo mým velkým přáním mít i zdravé děti.

S ayurvédou jsem se setkala v roce 1997 a doslova jsem nalezla poklad. Splnila mi vše, co jsem kdy chtěla. Plně se ztotožňuji se základním náhledem Ayurvédy na zdravého jedince.

„Člověk je považován za zdravého, pokud má zdravé tělo, mysl a duši“

Od roku 2006 se plně věnuji předáváním praktických a jednoduchých pouček vycházejících ze staré Ayurvédy a to zejména na přednáškách, konzultacích, jednodenních i vícedenních seminářích a v posledních letech i pomocí tzv. nehmotných konzultací. Postupně jsem vydala několik publikací, u nichž jsou nyní v prodeji čtyři: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze, Jídlem k radosti a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu.

Od roku 1987 jsem vdaná, mám dvě dospělé děti  a bez velké pomoci a podpory mého manžela bych praktickou Ayurvedu dělat nemohla. Na techniku, řízení auta a i na mluvnici nevím proč, ale nemám ty správné buňky.

Od roku 1997 bydlím na starém mlýně v malebné Vísce položené pod Železnými horami, který také v posledních letech využívám pro svoji práci (konzultace, olejové masáže a semináře).

Na mlýn Poštolka (tenkrát se jmenoval jinak) jsme se nastěhovali (s manželem a dětmi) natrvalo v roce 1997. Koupili jsme ho v poměrně dezolátním stavu, těžko uvěřit, že to bylo do roku 1948 kouzelné a opečovávané místo, kde se setkala krásná příroda, šikovné ruce a bystrá mysl. Po generace si zde rod Nevolů předával fungující mlynářství, později i s pilou, povoznictvím, elektrárnou a jiným. Přišli jsme sem i s dvěma malými dětmi ze středních Čech, kde jsme bydleli v dokončeném a velkém domě, měli zavedenou malou firmu. Vše jsme opustili v touze po zdraví a klidnějším životním stylu. Za těch již více než dvacet let jsme zde zažili mnohé, častokrát jsme se cítili jako první osadníci v nové zemi. Mlýn opravujeme postupně, vše financujeme z vlastních zdrojů, v posledních letech s podporou blízkých mlýna, kteří se nám sami nabídli, protože jim toto místo učarovalo, tak jako nám.

Ještě jednou děkuji za možnost se seznámit s krásnou a moudrou vědou zvanou Ayurvéda.

Iva Georgievová

Iva Georgievová – praktická Ayurveda
e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 
Ukažte tento článek i vašim přátelům: