CESTY KE ZDRAVÍ – RECEPTY A TIPY NA PODPORU ZDRAVÍ A LETNÍ VITALITY INSPIROVANÉ ÁJURVÉDOU

Máme tu léto a s ním i teplé počasí. Jaká jsou doporučení pro toto období? Nejezte v létě tolik jako v chladném počasí, více pijte. Pod heslem, hlad je převlečená žízeň.  Teplé počasí se ideálně hodí na jednostrannou dietu, či na den tekutin, což velmi omlazuje, tím, že zbavuje tělo odpadu. Některé typy lidí podle ayurvedy vzhledem ke sníženému zažívání v létě tloustnou, i když jí stejně.

Den na pročištění v teplém počasí

Dopoledne pijte ovocné či zeleninové šťávy nebo jezte ovoce a zeleninu, která v tomto období dozrává. Ovoce by mělo být sladké nikoliv kyselé a zelenina sladká či trpká. Opět se nyní nehodí kyselá a ostrá.

Odpoledne buď to samé, nebo zeleninová polévka. Pročištění můžeme doplnit čajem, nejlépe ledvinovým nebo jaterním a lze pít i fenyklový čaj.

Z ovoce se nyní výborně hodí broskve, meruňky, nektarinky ze zeleniny např. mrkev, čekanka, salát, čerstvá okurka. Mimo ovoce a zeleniny je možné na vytrávený žaludek jíst polévku (zeleninovou bez česneku a cibule). Po polévce je důležité opět správně vytrávit.

Brokolicová polévka

(Uvedené množství je asi na 1,5 litru polévky)

1 mrkev, zelená čerstvá petrželka, ½ hrnečku basmati rýže, chí (přepuštěné máslo), 1/2 brokolice, saturejka, solčanka, sůl, popřípadě kmín.

Na ghí dáme mírně osmahnout nakrájenou mrkev (uvolňuje beta karoten), poté zalijeme vodou a přidáme propláchnutou rýži a ostatní ingredience, kromě nakrájené brokolice (tu přidáme později, aby nebyla příliš rozvařená). Krátce povaříme (asi 10 minut), vypneme a necháme dojít.

Brokolice – má protirakovinné účinky, měla by být ovšem pouze lehce tepelně upravená.  Zdroj chrómu – pomáhá ovládat hladinu inzulinu a krevního cukru. Velmi dobře se hodí do očistné kúry na snížení tuku v těle. Bohatá na vlákninu, snižuje hladinu cholesterolu.

Broskve – zralé a sladké jsou silným omlazujícím prostředkem, pomáhají pročistit tělo, snižují pocity strachu, odstraňují zácpu, odvodňují, pomáhají snížit váhu (při vhodné skladbě jídla).

Meruňky – omlazují, zlepšují krevní obraz, zlepšují náladu.

Co dělat když vás v teplém počasí pravidelně pálí žáha?

Určitě se vyhnout všemu kyselému, ostrému a příliš slanému. Pokud je venku velké teplo, je dobré se napít studeného mléka, pokud máte v tomto počasí uvedené potíže častěji, dělejte to pravidelně. Sladkost a zklidňující, doslova hladící vlastnosti mléka jsou v horku naprosto jedinečné.

ČTĚTE TAKÉ:  JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?

Velmi dobré na naše trávení a prevenci k výše uvedeným potížím je i pravidelné pití lassi – uklidňuje a obnovuje naše sliznice, pomáhá správné funkci našich střev, snižuje dopad chemoterapie na naše tělo, pomáhá při nepříjemných pocitech v žaludku po konzumaci většího množství léků (recept na výrobu lassi  jsme vám přinesli v květnovém vydání, nyní ho najdete na www.ceskyrajvakci.cz).

Osobně nemám problém s pálením žáhy až na jednu paradoxní výjimku. Zcela určitě mne začne pálit žáha po sladkém mátovém čaji, který má vynikající zchlazovací účinky a některé zdroje dokonce uvádějí, že při pálení žáhy pomáhá. Vidíte jak každý můžeme reagovat jinak.

Co dělat, když nás v létě trápí žlučník? A jak jste na tom se svým klidem?

Pokud vás žlučník trápí opakovaně, měli byste v létě pít čaj z hořčin a vyhýbat se ostrým pokrmům a jednáním. Čaj z hořčin (jablečník, zeměžluč, pelyněk…) se výborně hodí na pročištění jater a teplé počasí je k tomu velmi vhodné, protože hořčiny snášíme lépe než v chladném počasí. Hořčiny mají jednu negativní vlastnost, mohou zhoršit naši psychiku (pocity strachu a nejistoty) a právě v teplém počasí, když je hodně slunce a tepla se nám žije lehčeji. 

Meduňková šťáva s malinami

Množství je na konvičku zhruba o obsahu 1 litr a více, bylinky používáme čerstvé.

Do menší zavařovací sklenice (od marmelády) dáme lžíci třtinového cukru, 4 hrsti meduňky a zalijeme dosti teplou vodou, necháme asi hodinu luhovat. Takto vzniklý nápoj ředíme vlažnou vodou, přidáváme čerstvé maliny a květ levandule. Koncentrát používáme pouze jeden den. Osvěží, krásně voní a má velmi příjemnou chuť. Pozor nepijeme studené.

Maliny – obsahují mnoho přírodního aspirinu. Co možná nevíte, že pomáhají kvalitě našich vlasů a také při silném menstruačním krvácení. Týdenní konzumace malin zlepší kvalitu vaší pokožky a vlasů.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

Autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda, autorka publikací, semináře a konzultace na www.ivaveda.eu, recepty pochází z autorčiných publikací Jídlem ke zdraví

ČTĚTE PRAVIDELNOU RUBRIKU – CESTY KE ZDRAVÍ V NOVINÁCH ČESKÝ RÁJ V AKCI!

Ukažte tento článek i vašim přátelům: