CESTY KE ZDRAVÍ: Posílení organismu na začátek roku

Počátek roku si říká o posílení organismu. A to nejen fyzicky, ale i psychicky. K pravidelnému pohybu proto přidejte vhodnou stravu. Můžete se třeba řídit tipy Ivy Georgievové, které jsou inspirovány ájurvédou – vědou o životě, která se řídí tím, že jídlo má léčit.

• Hrachová kaše
Kvalitní sušený hrách si namočíme asi na 4 až 6 hodin. Vodu slijeme a dáme novou. Přidáme saturejku a dáme vařit. Po uvaření rozmixujeme, osolíme a přidáme olivový olej. Jíme s kvašeným zelím, pečenými jablky nebo čerstvým jablečným kompotem.
Výborná je také s červenou řepou (např. červená řepa, křen, jablko).

Hrách
Svým složením dodává elán a energii, posiluje nervy, posiluje vlasy a vazivové tkáně, zlepšuje vidění. Opět doporučuji doplnit při vaření o koření, které snižuje plynatost (saturajka, majoránka, kmín).

Olivový olej
Chrání cévy, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDN, aniž by snižoval prospěšný HDL, pomáhá zabránit přeměně škodlivého cholesterolu na toxickou, okysličenou formu. Snižuje krevní tlak, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.

• V chladném počasí bychom měli více konzumovat teplé a zahřívací nápoje. Jídlo může být o trošku těžší na trávení, než v teplém období. Více se hodí opět pokrm teplý, než studený salát nebo jogurt. V tento čas můžeme jako koření používat např. čerstvý zázvor, pepř, skořici, cayenský pepř, křen, kari – tedy zahřívací koření, které také pomáhá lépe trávit.

V chladném počasí bychom se měli vyhnout všemu studenému a to nejenom jídlu, ale i prostředí a vztahům. Pokud máme dozrálá jablka a hrušky, velmi dobře se hodí ke svačině a to i ve formě čerstvých kompotů. Sladká a voňavá, ale lehká jídla nám pomohou ulevit našim starostem a bolesti. K popíjení se také hodí čaje se skořicí, zázvorem, nebo z pečených švestek.

• Čaj z jablečných slupek – na zahřátí a uklidnění
Nasušené nebo čerstvé slupky z jablek, skořice, hřebíček, kardamom, třtinový cukr
Slupky dáme i s kořením do vody a necháme přijít k varu. Chvilku vaříme, necháme odstát, přecedíme, přisladíme. Voňavý čajíček, krásně zahřívá, uklidňuje, odvodňuje a pomáhá správné funkci ledvin.

• Kroupová polévka s pórkem
(uvedené množství je na 1,5 až 2 litry polévky)
1 hrnek ječných krup, pokud si chcete ušetřit dobu vaření, tak je předem namočte,1 hrnek nakrájeného pórku, kapusta (¼ hlávky), ½ hrnku pohanky, majoránka, pepř mletý, česnek, olivový olej, ghí, pískavice, Solčanka, sůl, kmín.

Na olivový olej a ghí dáme nakrájený pórek, nakrájený česnek a kapustu, necháme chvilku restovat, poté zalijeme vodou a přidáme ostatní ingredience, kromě majoránky. Majoránku dáváme až před koncem vaření. Polévka krásně zahřívá, ječné kroupy čistí játra a jsou syté. Velmi dobře se tato polévka hodí v chladném počasí.

 

autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
 ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 

 O autorce: 

Kdo je Iva Georgievová?

Iva Georgievová se vlastně jmenuje Ivana, ale používám Ivu, narodila jsem se v roce 1965 ve znamení Skopce, což mi možná dalo do vínku odhodlání pustit se i do věcí, které nejsou jednoduché a předem není znám výsledek.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Od 20 let jsem se snažila pochopit, jak se o sebe mám starat, abych se cítila lépe, hlavní motivací mé činnosti bylo, že mi nebylo dobře a vyhlídky na zdravý život byly mizivé. Cítila jsem, že je velmi důležité se o sebe dobře starat a ve chvíli, kdy jsem se stala matkou, bylo mým velkým přáním mít i zdravé děti.

S ayurvédou jsem se setkala v roce 1997 a doslova jsem nalezla poklad. Splnila mi vše, co jsem kdy chtěla. Plně se ztotožňuji se základním náhledem Ayurvédy na zdravého jedince.

„Člověk je považován za zdravého, pokud má zdravé tělo, mysl a duši“

Od roku 2006 se plně věnuji předáváním praktických a jednoduchých pouček vycházejících ze staré Ayurvédy a to zejména na přednáškách, konzultacích, jednodenních i vícedenních seminářích a v posledních letech i pomocí tzv. nehmotných konzultací. Postupně jsem vydala několik publikací, u nichž jsou nyní v prodeji čtyři: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze, Jídlem k radosti a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu.

Od roku 1987 jsem vdaná, mám dvě dospělé děti  a bez velké pomoci a podpory mého manžela bych praktickou Ayurvedu dělat nemohla. Na techniku, řízení auta a i na mluvnici nevím proč, ale nemám ty správné buňky.

Od roku 1997 bydlím na starém mlýně v malebné Vísce položené pod Železnými horami, který také v posledních letech využívám pro svoji práci (konzultace, olejové masáže a semináře).

Na mlýn Poštolka (tenkrát se jmenoval jinak) jsme se nastěhovali (s manželem a dětmi) natrvalo v roce 1997. Koupili jsme ho v poměrně dezolátním stavu, těžko uvěřit, že to bylo do roku 1948 kouzelné a opečovávané místo, kde se setkala krásná příroda, šikovné ruce a bystrá mysl. Po generace si zde rod Nevolů předával fungující mlynářství, později i s pilou, povoznictvím, elektrárnou a jiným. Přišli jsme sem i s dvěma malými dětmi ze středních Čech, kde jsme bydleli v dokončeném a velkém domě, měli zavedenou malou firmu. Vše jsme opustili v touze po zdraví a klidnějším životním stylu. Za těch již více než dvacet let jsme zde zažili mnohé, častokrát jsme se cítili jako první osadníci v nové zemi. Mlýn opravujeme postupně, vše financujeme z vlastních zdrojů, v posledních letech s podporou blízkých mlýna, kteří se nám sami nabídli, protože jim toto místo učarovalo, tak jako nám.

Ještě jednou děkuji za možnost se seznámit s krásnou a moudrou vědou zvanou Ayurvéda.

Iva Georgievová

Iva Georgievová – praktická Ayurveda
e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 
 
Ukažte tento článek i vašim přátelům:
Ukažte tento článek i vašim přátelům: