CESTY KE ZDRAVÍ: Jarní obroda

Několik tipů na podporu jarní očisty a zvýšení klidu

Denní pití na pročištění
• Čaj KKF (jedná se o denní pití, množství je na vás)
Čaj na správné trávení, zlepšení činnosti ledvin a při potížích s močovými cestami. Tím pomáhá odstraňovat naši ámu (ájurvédský výraz pro to, co zatěžuje náš organismus).

1 litr vody, 1 lžička kumínu (římský kmín), nebo lze použít i kvalitní kmín, 1 lžička koriandru, 1 lžička fenyklu.
Dáme do vody, krátce povaříme, nebo pouze zalijeme horkou vodou, necháme chvilku vylouhovat a scedíme (můžeme, nemusíme). Výsledkem je lahodný čaj. Tento čaj se celoročně hodí do očistných kúr, odvodňuje a pročišťuje celé tělo.

V Čechách se kombinace kmínu, koriandru a fenyklu používala do chleba (zlepšovala stravitelnost) a také se z něho připravoval čaj na uklidnění a pročištění. Vždy ho použijte při ledvinových a močových obtížích.

• Pomazánka s lahůdkovým droždím
1 lžíce ghí, 1 lžíce olivového oleje, 1 pórek, kmín, jemné kari.

Pórek nakrájíme a dáme lehce orestovat na ghí (kvalitně přepuštěné máslo) a olivový olej. Přidáme 1 hrnek lahůdkového droždí, koření, trošku vody a lehce orestujeme a vypneme. Osolíme. Mažeme na orestovaný chléb a zdobíme nakrájeným čekankovým pukem a nakrájeným jablkem.

Lahůdkové droždí

Je  bohaté na vitamíny řady B, kyselinu listovou, železo, bílkoviny a vlákninu.

Pomáhá nám udržet zejména v zimě vitalitu, správnou krvetvorbu, psychickou odolnost, pevné nehty a krásné vlasy a pleť. Lahůdkové droždí neslouží ke kynutí, je lahodné a můžeme ho použít i jako zavářku do polévek (knedlíčky).

Jak může dodržení postního období prospět našemu zdraví?
Jednoduše řečeno – pokud jíme lehčeji stravitelné jídlo, má tělo šanci se zbavit odpadu. Strava by měla být bezmasá, plnohodnotná a lehce stravitelná. Měli bychom omezit i smažené jídlo, přílišné používání mléčných výrobků, pšenice a sladkostí. V Čechách se hojně vařily ječné kroupy, které mají méně lepku, jejich vlhkost zlepší suché vnitřní sliznice, pomohou pročistit játra a ledviny. Výborné jsou i luštěniny, jáhly a pohanka. Velmi dobře stravitelné jsou polévky.

Jednoduše řečeno – při půstu má nevyužitý vnitřní (trávicí) oheň čas likvidovat škodliviny v těle, nemusí trávit těžce stravitelné jídlo a má prostor na úklid.

Jarní půst a kloubní obtíže
Pokud máme kloubní obtíže, je vhodné omezit brambory. Je zajímavé, jak po měsíčním vypuštění brambor ze stravy může dojít ke zlepšení hybnosti. Bolavé klouby můžete promazávat sezamovým olejem nebo i kvalitně přepuštěným máslem – ghí, užívat rybí tuk a vyzkoušet jemné cviky na zlepšení hybnosti kloubů.

• Ječné kroupy s pohankou
(množství je na pekáč)
1 hrnek předem namočených ječných krup, 0,5 hrnku pohanky lámanky, ghí, olivový olej, sůl, růžičková kapusta (asi 0,5 kg) nebo 1/2 kapusty, 1/3 brokolice, 2 mrkve, ml. koriandr, ml, kmín, ml, hořčičné semínko, saturejka nebo majoránka, jemné kari, nastrouhaný čerstvý zázvor (trošku), voda – asi 1,5 až 2 hrnky vody.

Zeleninu si nakrájíme na jemno a i s kořením ji orestujeme na ghí (kvalitně přepuštěné máslo) a olivovém oleji. Smícháme s ječnými kroupami a pohankou. Dáme do vymazaného pekáčku, přilijeme vodu (nedáváme ji všechnu, přilíváme postupně) a dáme pomalu péci ( asi na 200 stupňů celsia).

ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry

Pokud by se vám pokrm zdál málo aromatický, dejte na vrchní vrstvu před koncem pečení brynzu. Vodu přidávejte postupně. Velmi dobře se k zapečenci hodí kvašené zelí a pečená jablka, teplý jablečný kompot nebo i červená řepa.

autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
 ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 

 O autorce: 

Kdo je Iva Georgievová?

Iva Georgievová se vlastně jmenuje Ivana, ale používám Ivu, narodila jsem se v roce 1965 ve znamení Skopce, což mi možná dalo do vínku odhodlání pustit se i do věcí, které nejsou jednoduché a předem není znám výsledek.

Od 20 let jsem se snažila pochopit, jak se o sebe mám starat, abych se cítila lépe, hlavní motivací mé činnosti bylo, že mi nebylo dobře a vyhlídky na zdravý život byly mizivé. Cítila jsem, že je velmi důležité se o sebe dobře starat a ve chvíli, kdy jsem se stala matkou, bylo mým velkým přáním mít i zdravé děti.

S ayurvédou jsem se setkala v roce 1997 a doslova jsem nalezla poklad. Splnila mi vše, co jsem kdy chtěla. Plně se ztotožňuji se základním náhledem Ayurvédy na zdravého jedince.

„Člověk je považován za zdravého, pokud má zdravé tělo, mysl a duši“

Od roku 2006 se plně věnuji předáváním praktických a jednoduchých pouček vycházejících ze staré Ayurvédy a to zejména na přednáškách, konzultacích, jednodenních i vícedenních seminářích a v posledních letech i pomocí tzv. nehmotných konzultací. Postupně jsem vydala několik publikací, u nichž jsou nyní v prodeji čtyři: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze, Jídlem k radosti a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu.

Od roku 1987 jsem vdaná, mám dvě dospělé děti  a bez velké pomoci a podpory mého manžela bych praktickou Ayurvedu dělat nemohla. Na techniku, řízení auta a i na mluvnici nevím proč, ale nemám ty správné buňky.

Od roku 1997 bydlím na starém mlýně v malebné Vísce položené pod Železnými horami, který také v posledních letech využívám pro svoji práci (konzultace, olejové masáže a semináře).

Na mlýn Poštolka (tenkrát se jmenoval jinak) jsme se nastěhovali (s manželem a dětmi) natrvalo v roce 1997. Koupili jsme ho v poměrně dezolátním stavu, těžko uvěřit, že to bylo do roku 1948 kouzelné a opečovávané místo, kde se setkala krásná příroda, šikovné ruce a bystrá mysl. Po generace si zde rod Nevolů předával fungující mlynářství, později i s pilou, povoznictvím, elektrárnou a jiným. Přišli jsme sem i s dvěma malými dětmi ze středních Čech, kde jsme bydleli v dokončeném a velkém domě, měli zavedenou malou firmu. Vše jsme opustili v touze po zdraví a klidnějším životním stylu. Za těch již více než dvacet let jsme zde zažili mnohé, častokrát jsme se cítili jako první osadníci v nové zemi. Mlýn opravujeme postupně, vše financujeme z vlastních zdrojů, v posledních letech s podporou blízkých mlýna, kteří se nám sami nabídli, protože jim toto místo učarovalo, tak jako nám.

Ještě jednou děkuji za možnost se seznámit s krásnou a moudrou vědou zvanou Ayurvéda.

Iva Georgievová

Iva Georgievová – praktická Ayurveda
e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: