CESTY KE ZDRAVÍ: Co jíst a pít, když se cítíme nemocni

Platí to vždy a při nemoci ještě více – jídla by měla být lehká, dobře stravitelná a plnohodnotná. Náš organismus je zaplaven škodlivinami a naše trávení se snaží podpořit jejich úklid. Při trávení těžkého jídla bychom si zbytečně zhoršovali náš zdravotní stav. Strava by měla být ovlivněna ročním obdobím a celkovým zdravotním stavem člověka. V chladném ročním čase má přednost pití a jídlo, které je teplé a nezahleňuje. Ideální je kvalitní polévka z dobrých surovin. Velmi dobře ji trávíme a dodá nám potřebnou energii. Za mého dětství bylo oblíbené pořekadlo „Polévka je grunt“.

 

Oblíbeným zimním pitím může být čaj z jablečných slupek se skořicí a hřebíčkem, jemně oslazen třtinovým cukrem. Zahřeje, krásně voní a podpoří správnou činnost ledvin a močového systému. Slupky by neměly být chemicky ošetřené.
Hřebíček má protizánětlivý účinek, pomáhá snížit parazity v těle. Velmi dobře působí i jen kloktání hřebíčkového odvaru pokud nás bolí v krku, či máme patálii se zuby.
Skořice kromě toho, že krásně provoní prostor, pomáhá snížit hladinu cukru v krvi a podporuje správnou činnost srdce.

Zázvorový čaj

Někdo si oblíbil pití zázvorového čaje. Je vhodnější používat čerstvý, vždy ho oloupat a po vyluhování nejíst. Lze dochutit citrónem, medem (med by se neměl dávat do horké tekutiny) nebo javorovým sirupem. Kvalitní zázvor je malý zázrak, jen není vždy úplně pro všechny. Není vhodný u lidí, kteří mají malou srážlivost krve, či akutní potíže s krvácivými vředy, s ekzémem, nebo akutní žlučníkové obtíže.

Zázvor čerstvý

Pomáhá při průjmu, bolesti břicha, nadýmání. Posiluje srdce, snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak, zlepšuje hybnost kloubů. Zabraňuje zejména nadměrné srážlivosti krve a tím pomáhá chránit před srdečním infarktem. Působí proti nevolnosti, cestovní horečce, lehce snižuje krevní tlak, je důležitý i jako pomocník při rakovinové prevenci. Sbírá toxiny, působí při nachlazení a zkaženém žaludku.

Kroupová polévka na zahřátí
(na 1,5 až 2 litry polévky)
1 hrnek ječných krup (předem namočit), nakrájený pórek (1/3 hrnku), nakrájená růžičková kapusta (1 hrnek),1/2 hrnku pohanky (i tu můžeme předem namočit), 1 bobkový list, 3 kuličky nového koření, majoránka, pepř mletý, česnek (1 stroužek, dle aktuálního zdravotního stavu), pískavice, 3 lžíce jemných ovesných vloček, ghí, ochucovadlo bez glutamanu sodného, sůl, kmín.

Na ghí dáme nakrájený pórek, nakrájený česnek a růžičkovou kapustu. Necháme chvilku zasmažit, poté zalijeme vodou a přidáme ostatní ingredience, kromě majoránky (tu dáváme až před koncem vaření). Polévka krásně zahřívá, ječné kroupy čistí játra a jsou syté. Velmi dobře se tato polévka hodí v chladném počasí.

Polévka odlehčí našemu zažívání a tím pomáhá očistit tělo od jedů a škodlivin. Suroviny v ní obsažené obsahují vyvážené a plnohodnotné živiny.

Růžičková kapusta – podporuje duševní svěžest a schopnost soustředění, zlepšuje náladu, odstraňuje zácpu. Nesmíme ji však dlouho vařit. Růžičková kapusta je jemnější nežli normální a méně nadýmá.

Zimní salát na zvýšení energie
1 hrnek naklíčeného munga, 1 hrnek na tenko nakrájeného hlávkového zelí, mrkev – nastrouhaná a lehce orestovaná na ghí a olivovém oleji, naklíčená řeřicha (1 lžíce), trošku cayenského pepře, sůl, citrón – pár kapek, 1 lžíce sezamového semínka.

ČTĚTE TAKÉ:  JÓGA A DETOXIKACE

Veškeré ingredience smícháme a dochutíme dle svého. Salát je velmi chutný a osvěžující a hodí se zejména v chladném zimním čase či brzy na jaře.

Naklíčené mungo i řeřicha jsou velmi oblíbeným zdrojem potřebných živin, když ještě na zahrádce nic neroste. Velmi dobře klíčí, jen pozor na plíseň. Vyplatí se kupovat kvalitní semena a pravidelně a často při klíčení proplachovat.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

AUTORKA: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu,  Recepty  pochází z nové  publikace Ivy Georgievové Celý rok ve zdraví s poznáním a v radosti.

CHCETE VĚDĚT VÍC? ZAČTĚTE SE DO KNIH IVY GEORGIEVOVÉ

Publikace

Je možné si je zakoupit na přednáškách, seminářích a kurzech (zakoupíte také na Jóga kempu v Českém ráji). Zasílám je i na dobírku, či je možná platba předem.

Ve všech knížkách najdete bezmasá jídla na podporu zdraví, jednoduše připravitelná. V některých i jednoduché rady na podporu vitality a zdraví, a některé mají i krátké příběhy ze života.

„Jídlem ke zdraví“

Obsahuje informaci o základním koření, bylinách, ovoci, zelenině, ale i přírodních léčivech na podporu zdraví. Dále zde najdeme pitné kúry, jednoduchou informaci o fungování trávení v různých ročních obdobích, upozornění co nám ve stravě škodí a co naopak prospívá. Všechny recepty jsou bezmasé, jednoduše připravitelné. Najdeme zde jak recept na chleba, tak i na polévky, moučníky, hlavní jídla a saláty.

Cena je 240,- Kč.

„Jídlem k rovnováze a zdraví“

Tato publikace je určena všem, kteří chtějí upevnit své zdraví a jsou odhodláni se nějakou dobu stravovat lehčeji. Suroviny jsou vybrané tak, aby podpořili naši vitalitu a snížili jakékoliv naše obtíže. Prostě abychom se dostali do rovnováhy a vylepšila se i naše psychika.

Recepty jsou opět bezmasé, u jídel najdete i komentář, kdy je použít a možné upozornění, kdy by mohly škodit. Součástí této knížky jsou i jednoduché pročišťující kúry.

Cena je 270,- Kč.

 „Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu“

Tato zatím poslední vydaná publikace je napsána jako netradiční kalendář. Na každý den je napsán buď recept, nebo jednoduchá rada pro zdraví (třeba i v případě úrazu), a nebo krátká povídka ze života pro radost. Takže zde naleznete víc jak 356 podnětů pro zdraví a radost.

Cena je 250,- Kč.

Ceny za soubor, poštovné a platby Soubor knížek: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze a zdraví a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu. Cena celkem je 660,- Kč. Při platbě předem účtujeme poštovné 40,- Kč, balné neúčtujeme. Při platbě na dobírku neúčtujeme balné, dobírka dle platných tarifů České pošty. Poštovné ani dobírku neúčtujeme při objednávce nad 1000,- Kč.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: