CESTY KE ZDRAVÍ: Aktuální tipy pro radost a vitalitu inspirované ájurvédou

Zejména klid a dobré spaní jsou základem naší vitality a psychické svěžesti, proto v tématu spánku navazujeme na únorové vydání.

KOUPELE
Při celkovém neklidu, únavě a vyčerpanosti je možné i koupele.

Koupele nepoužívejme při vysokém krevním tlaku a akutních zánětlivých obtížích. Pokud trpíme křečovými žílami, dejme nohy mimo horkou vodu. Teplotu vody i délku koupele si určete dle vás a je velmi vhodné si po koupeli dopřát chvilku klidu v teple a pohodlí.

Koupel v keltské soli

Použijeme vždy, když se cítíme rozlámaní, nejsme spokojeni, cítíme bolest a něco nás rozrušilo. Také je velmi vhodná, když potřebujeme prohřát, a to nejen na těle. Na jednu koupel použijeme asi 5 lžic kvalitní keltské soli.

Sůl obsahuje mnoho přírodních složek a minerálů (hořčík, vápník, draslík, sodík, železo…). Do našeho těla se mohou dostat nejen jídlem, ale i přes naši kůži.

Koupel může být prospěšná také tehdy, když po velmi teplém období jsme se rychle překlopili do chladnějšího podzimu a neseme to špatně psychicky a zejména ráno a večer můžeme cítit chlad a v noci se nám hůře spí.

Spánek a neklidné nohy

Někteří lidé se špatně vyspí, protože je budí trhavé pohyby nohou. V mé praxi se velmi osvědčilo používání přepuštěného másla „ghí“. Před usnutím se nohy (od kolen dolů, včetně plosek) promažou ghí. Nohy můžeme masírovat delší dobu, velmi ulevuje od starostí a i bolestí nohou, zamezuje praskání kůže a tvorbě nášlapků na nohách. Ghí velmi dobře uklidňuje (obsahuje vit. E) a také krásně promastí suchou pokožku.

GHÍ – velmi dobře přepuštěné máslo, zbavené veškerých alergenů

Na malém plameni necháme pomalu přepouštět kvalitní máslo (nejméně 1 kg). Po delší době začne být máslo průhledné. Jakmile je kapalina v hrnci průhledná a zlatavá, je ghí hotovo. Nesmí v něm být mléčný zákal. Přecedíme ghí přes pláténko, velmi vhodná je i bavlněná plena. Horké ghí dáme do čisté a vypařené sklenice. Uchováváme v chladu.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Jedná se o čistý tuk másla, při výrobě jsou mu odebrány proteiny a voda, tím ztrácí alergeny bílkovin kravského mléka a je extrémně snadno tělem vstřebáno (je mezi prvními třemi substancemi, které obzvláště dobře váží volné radikály, daleko před vitamíny A, E, C), zlepšuje funkci mozku a podporuje klouby. Doplňuje vůli a chuť žít. Můžeme ho používat na vaření (nepřepaluje se a krásně voní), nebo se s ním můžeme i mazat (hebká pokožka a klidná mysl). Zkuste ho vždy, když vás něco bolí, namažte ho na postižené místo.

Ghí s mandlemi na posílení tělesné i duševní

Spařené a oloupané mandle dáme do zavařovací sklenice, přidáme kardamom, zalijeme čerstvě přepuštěným máslem – ghí. Jíme 1 mandli denně, pokud cítíme, že nejsme v pohodě, lze jíst i několikrát denně na vytrávený žaludek. Posiluje nás při psychické a i fyzické zátěži.

Mandlový čaj (dodává energii a uklidňuje)
Tento nápoj se pije na vytrávený žaludek a až za cca 30 minut je možné jíst další jídlo. Více se považuje za tekutou svačinu nežli  pouze za čaj.
Mandle (spaříme, oloupeme a nastrouháme, nebo rozmixujeme) asi 1 vrchovatá lžíce, mléko  ½ hrnku, voda ½ hrnku, kardamom, můžeme i malinko přisladit třtinovým cukrem.
Na mandlový nápoj použijeme asi 1 lžíci nastrouhaných mandlí. Vše smícháme a přivedeme do varu. Teplé pijeme. Tento čaj posiluje jak tělo, tak i psychiku.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

AUTORKA: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu, Recepty  pochází z  publikace Ivy Georgievové Jídlem k rovnováze.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: