ČERVENEC – MĚSÍC KREVNÍHO OBĚHU A OSRDEČNÍKU

Podle tradiční čínské medicíny patří vždy jednotlivý měsíc některému z orgánu. V daném měsíci je pak uvedený orgán ohroženější než kdykoliv jindy během roku. V červenci je nejohroženějším systémem v lidskéhoorganismu krevní oběh a osrdečník. Oba samozřejmě úzce souvisí s činností srdce. Oběhový systém je svou funkcí propojen se všemi tělesnými orgány a transportuje látky jak pro tělo prospěšné (kyslík, živiny, hormony atd.), tak plní i funkci sběrače zplodin, které odvádí do orgánů zajišťujících detoxikaci organismu (ledviny, kůže a další). Vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí. Zajišťuje zároveň termoregulaci organismu.

Pokud člověk trpí vysokým krevním tlakem, projevují se obtíže jako bolesti hlavy, závratě a hučení v uších. Nízký tlak se projevuje například studenými končetinami i v teplém počasí. Člověk s nízkým tlakem může trpět závratěmi, nebo se u něho může objevit mdloba například při prudkém stoupnutí ze sedu či leže. Potíže s krevním oběhem se mohou projevovat také například změnou srdečního rytmu, tepu, ztěžknutím končetin a mravenčením v nich.

Vynikající prevencí pro dobrý krevní oběh je samozřejmě pohyb – procházky rychlejší chůzí, plavání, mírný běh – denně 20 minut. Pokud trpíte otoky, není vhodný dynamický sport, při kterém se vytváří ve svalech větší množství kyseliny, která ještě více zatěžuje lymfatický systém. Mnohem vhodnější jsou dýchací cvičení  – například jóga, relaxace a podobně. Zdravotní stav a svůj krevní oběh můžete podpořit také vhodnou stravou – doporučuje se jíst hodně zeleniny a ovoce, omezit především slaná a tučná jídla. Nekouřit, nerozčilovat se a snížit stres. Před spaním můžete vypít hrnek meduňkového  nebo heřmánkového čaje, který vás zklidní a přinese vám příjemné spaní.

K harmonizaci tlaku se úspěšně používá hloh obecný, který zlepšuje průtok krve v cévách vyživujících srdce a napomáhá k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Hloh se nejčastěji používá ve formě nálevu: Na jeden šálek vařící vody použijte polévkovou lžíci sušených květů a listů. Někdy se doporučuje čaj krátce povařit. Louhujte 15 minut. Denně pijte dva šálky.

ČTĚTE TAKÉ:  RECEPT: Mléčná rýže s ovocným pyré
Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “ČERVENEC – MĚSÍC KREVNÍHO OBĚHU A OSRDEČNÍKU

Komentáře nejsou povoleny.