ČERTOVSKÝ MARIÁŠ A KOUZLO DŘEVĚNÉ HRAČKY – DVĚ VÝJIMEČNÉ LETNÍ VÝSTAVY V MUZEU NOVÁ PAKA

Že je Muzeum v Nové Pace vynikajícím výletním cílem není třeba zdůrazňovat. Během celého roku (kromě velmi zajímavých stálých expozic) se totiž vedení Muzea snaží, aby bylo místem, kde to žije a kde každý návštěvník najde zábavu i ponaučení. A to se opravdu daří. Aktuálně můžete až do 15. září navštívit hned dvě výstavy.

Obě jsou interaktivní a jak říká ředitelka novopackého Muzea Iveta Mečířová: „Co by to bylo za výstavu o hře, kdybychom si v rámci ní nemohli hrát. Návštěvník může zasednout v některé z místností k hernímu stolku a zahrát si deskovou či karetní hru, nebo si může stavět z kostek anebo vstoupit na herním koberci do svého miniaturního světa fantazie.“ Výstavy jsou pro všechny věkové kategorie a pro toho, kdo neztratil dětskou duši a nezapomněl si hrát. K oběma navíc byly vydány speciální limitované edice tematického zboží.  K výstavě Kouzlo dřevěné hračky dřevěné kostky s motivy novopacka: „V rámci výstavy byly pokřtěny obrázkové kostky „Tajemný klíč od Podkrkonoší“, které obsahují tajemství a poklady, jež v sobě zdejší krajina nese. Jedná se o omezenou edici, kterou lze zakoupit pouze na výstavě,“ popisuje Iveta Mečířová. Jde tak o speciální kousek pro sběratele i pro všechny návštěvníky výstavy. Výstava Čertovský mariáš ale nezůstává pozadu. Jedná se o část sběratelské vášně pana Bílého z Prahy a zaměřuje se na figurální obrazy na karetních listech, především s čertovskými motivy a jiných bytostí. I pro toto téma byla vydána speciální edice novopackých karet, kterou lze zakoupit pouze na výstavě.

„Obě výstavy se věnují hře –hře jako prožitku i hádance. Jedna dokumentuje příběh dřevěné hračky, který nadále pokračuje díky firmám Detoa Albrechtice v Jizerských horách a Dino Topa ve Staré Pace a jejichž výrobky si za přijatelné ceny můžete v rámci výstavy také zakoupit. Druhá výstava nám odkrývá „čertovské obrázky“. Domnívám se, že právě hra je v dnešní uspěchané době velmi důležitá. Zastaví nás a odvádí do světa fantazie a to potřebujeme. Proto přijďte pobejt,“ uzavírá Iveta Mečířová.

Nezapomeňte při návštěvě Muzea zavítat také do novopacké Klenotnice drahých kamenů s expozicí spiritismu. Můžete také navštívit muzejní kavárnu v Gernatově domě, kde kromě občerstvení zažijete výstavu o novopackých starých hospodách a cukrárnách.
Městském muzeum, Klenotnice drahých kamenů a Gernatův dům v Nové Pace.
Otevřeno denně mimo pondělí  9–12, 12.30–16 hod. www.muzeum.cz, facebook.com/muzeumnovapaka

Ukažte tento článek i vašim přátelům: