Břetislav Nový (Dědek kořenář): „Léčitelské schopnosti má každý“
Dědek kořenář (Dědek bylinkář) je svérázná a zcela nezaměnitelná osobnost naší léčitelské scény. Pokud jste ho snad ještě nikdy neviděli, stačí jedno setkání (osobní i skrze obrazovky) a nezapomenete na něho. Znát ho můžete třeba z oblíbeného TV pořadu Herbář a rubriky Rady Dědka kořenáře. Má také svůj youtube kanál, kam pravidelně točí videa se spoustou rad, vydal několik knih, pořádá kurzy a vyrábí vlastní bylinkové produkty. Pokud chcete osobně potkat studnici bylinkářských znalostí, zeptat se na své neduhy a nebo „jen“ načerpat inspiraci a nové vědomosti, nenechte si ujít 19. listopadu přednášku v Recall centru v Sedmihorkách. Bude stát za to!
- Kdy jste zjistil, že máte léčitelské schopnosti?
Rok 1958 byl takový budovatelský, že kdo mohl, začal něco stavět. Můj otec se rozhodl postavit v zapadlém kousku přírody chatu, kam jsme jezdili celá rodina na neděli. Tehdy to byl takový útěk před šedí sídliště. Dostával jsem pracovní úkoly pětiletého typu: přines oblázky nebo písek z potoka. Také méně pracovní: buď hodný, jdi si hrát a nebuď daleko, na zahvízdání přijdeš! Odvaha tehdejších rodičů byla obecně mnohem vyšší a tak jsem se začal nořit do přírody, mizet v ní a soucítit s ní. Rostliny se staly mými hračkami a málo dotčená příroda mým hřištěm. Přišlo mi zcela normální s rostlinami na jejich úrovni rozmlouvat. Ne slovy, ale pocity.
Za čas jsme koncem prvního roku ve škole dostali za povinnost nasbírat léčivé rostliny s pohrůžkou, že nás nepustí do další třídy, jestli nenasbíráme alespoň 3 kg bylin. Vzpomínám si, jak jsem sdrhával z břízy listy a jak jsem se jí omlouval, že jí dělám takovou bolest. Bylinná povinnost se pak opakovala každý rok. Tak jsem se stal bylinkářem z donucení. Časem jsem neodevzdával byliny všechny, malou část jsem si zkoušel používat doma na čaj. Pamatuji si, jak moc mi nechutnal, ale tušil jsem, že to je pro zdraví důležité, když už to musíme sbírat. Povinnost a to, že jsem neměl žádného učitele léčivých rostlin, mě tehdy od bylin spíše odrazovalo. Až na střední škole jsem si koupil herbáře léčivých rostlin, abych je uměl použít. Použití v nich ale bylo silně zamlženo k nepoužití. Tak jsem to odložil na někdy, protože jiných zájmů jsem měl značný přebytek… Po vojně jsem postavil domek, opakovaně neúspěšně plodil syna a sázel na zahradě stromy. To mi ale bylo tak nějak málo, tak jsem v rozpuku rozumu a sil chtěl spasit svět a vypravil jsem se v průběhu roku 1983 za panem Pasekou, známým léčitelem, jestli by mě mohl vzít do učení. Již koncem roku mě vypustil na lidi a lidi na mě, protože jich tam byl u něj zase dav, ale on ulehl s horečkou a angínou a stal se tak na zkoušku mým prvním bioenergetickým pacientem. Spokojeným… - Tedy měl jste i své učitele léčitelství…
Ano, jak už jsem zmínil, učil jsem se u pana Paseky, Prouzy, paní Bláhové i z učení mnoha jiných léčitelů, klientů, žáků a také učitelů, lékařů, esoteriků, moudrých lidí a lidí kolem sebe i sebe i knih. - Jak člověk získá či pozná, že má léčitelské schopnosti?
Léčitelské schopnosti má každý, ale jsou zasunuty za bariérami obvyklých vytížení mozku. Mozek je zranitelný nejvíce v oblastech mechanické a datové pracovní zátěže, protože tam probíhá největší látková výměna, je tam nejvíce metabolitů a nejmenší rezervy. Proto je obvyklé, že léčitelské schopnosti nedominantních struktur mozku v sobě objevují lidé samovolně až po nějakých poškozeních dominantních částí; často po doteku smrti, kdy extrémní látkovou výměnou dochází až k devastační intoxikaci vlastními metabolity a díky doprovodným emocím k duchovnějšímu přeprogramování.• Jakým způsobem připravujete své produkty?
Osobně vlastní rukou vyrábím tekuté bylinné čajové koncentráty a mazání dědka kořenáře B. Nového, tedy mne. A dělám to pro sebe v té nejlepší kvalitě, jak je to v danou chvíli v mých silách. Na tyto produkty dávám svoji chráněnou značku, vousatou květinu, abych věděl, co je pro mě vhodné, spolehlivé a čemu sám věřím. - Čerpáte ze starých receptů, nebo spíš vymýšlíte vlastní?
Recepty si dělám sám podle svých zkušeností, znalostí, chemie a intuice podle potřeby klientely i své. A protože vyrábím tekuté lihovodní koncentráty, které po rozředění patří mezi nealkoholické nápoje, tak se nejen po desetiletí nekazí, ale jsou ihned připravitelné rozředěním a mezi sebou kombinovatelné na podporu řešení téměř všech příčin zdravotní nespokojenosti zákazníků. - Stále více lidí se k bylinkám navrací, jsou ale i ti, kteří raději sáhnou po chemii. Můžete mi vysvětlit, jak vlastně působí bylinky na naše tělo a jak naopak chemické léky?
Bylinka se snaží aktivací organizmu a imunity přimět tělo, aby se opravilo samo. Chemický lék bojuje s potížemi přednostně i za cenu, že tělo utrpí. - Pokud byste měl vypíchnout jednu jedinou bylinu pro ženy a jednu pro muže, jaké by to byly a proč?
Pro ženy je to Kontryhel, protože je to již po staletí tradiční ženská kytka. Pro muže Vrbovka malokvětá, protože na každého přichází s věkem i potíže s prostatou. - Rád mluvíte i o pohybu a jeho důležitosti. Co byste čtenářům doporučil a máte nějaký oblíbený „zázračný“ cvik?
Zázračný cvik je popsán ve videu Večerní cvičení Dědka bylinkáře na youtube.com, určitě mrkněte. - Co je podle vás důležité pro šťastný a zdravý život?
Učit se, učit a být aktivní. Pečovat o zdravý rozum, zdravé tělo a zdravý životní program. Těšit se a radovat, těšit druhé a dávat radost. Nacházet moudrost, skromnost a duchovní nezávislost. Nacházet moudré učitele a děkovat za možnost je rozpoznat. - Jak by měla podle Vás vypadat zdravá životospráva?
Ta by měla být velmi detoxikační a na zátěž organizmu přiměřená. Budha doporučoval střední cestu a Češi si doplnili zlatou. A také říkáme: „Všeho moc škodí“. Je tedy nutno hledat optimum mezi extrémy a mantinely našeho života. Nejdůležitější je si uvědomit, že každá buňka organizmu potřebuje 3 věci: kyslík, živiny a vyloučit zplodiny. My také. A k tomu potřebujeme mít vyváženou psychickou i pohybovou aktivitu. Mantinely jsou důležité pro chápání harmonie a středu, ale mantinely se neustále mění a vyvíjejí, jako život sám… - Jakým způsobem lidi léčíte?
Já lidi neléčím, to musejí oni sami. Já jim jen dodávám bylinky, informace, bioenergii, vnitřní klid, víru v sebe a naději na budoucnost a vysvětlení podstaty jejich potíží, protože vědění je základnou a odrazovým můstkem do víry. Víra bez vědění nemá stabilitu a je snadno manipulovatelná chytrolíny a z věřících tvoří stádo zcela závislé na věrozvěstu, pastýři. - Co si myslíte o současných problémech světa – globální oteplování, pandemie…?
Lidstvo je uměle degenerováno závislostí na dogmatech a ekonomice mocných. Rozum je vytěsňován reklamou a zastrašen zákony nejsilnějších. Lidé opouštějí kulturu vzájemnosti do stádového chování gangů drancujících a zhoubně parazitujících na všech úrovních. Musíme se vždycky ptát, kdo z toho má jaký prospěch. U prasečí chřipky je to stejné, jen snad víc viditelné. Zatím se oteplení prozradilo nástupem nové doby ledové, což ale nebrání komusi stále prodávat emise CO2, ale příští rok to bude naopak a zavádějící informace podpoří světové obchody. Hlavně, aby si někdo nevšiml naší stále pevnější a jako rakovina zhoubně prorůstající závislosti na farmacii, elektřině, palivu, internetu, odpadcích, vodě, vzduchu, chemii a reklamou řízené nadspotřební demokracii poplatné výhradně ekonomice. Je to naše hra na život, kdy se snažíme řešit ze všech sil podružnosti, abychom už neměli čas na nezbytnosti ve vlastnictví nejmocnějších. - Jaké jsou podle vás nejdůležitější zásady pro člověka, který se chce v dnešní době starat o své zdraví?
To nejhlavnější je se nestresovat, snažit se pochopit, že na světě jsme jen velmi krátce a marnit čas zlobou a trápením se, je vždy na úkor možné radosti a spokojenosti. To je ale duchovní přístup a test od Boha, co ještě vydržíme. Prostě je nezbytné si uvědomit, že v naší nevolnické demokracii a duchovním srabu se můžeme v každém okamžiku rozhodnout, jestli se budeme ze světa šťastně radovat z toho, co nám bylo dáno, nebo budeme nadávat a protrápíme se časem svého žití za vidinou, co bychom chtěli (a měli), omámeni okolnostmi a reklamou, mít. Prozradím vám protistresovou kouzelně magickou formuli, kterou lze použít v téměř každé stresující situaci: „No, a co?!?“ - V rámci přednášky v Recall centru slibujete i prostor na otázky a „živou poradnu“…
Protože moje přednášky vedu do značné míry jako rozhovor, může mě kdokoliv vyrušit dotazem na svoji problematiku, na který obratem odpovím v rovině obecného řešení, aby to bylo inspirativní i pro ostatní. - Co vše vlastně čeká diváky na této přednášce?
Hodně informací o tom, jak funguje jejich tělo jako celek. - Co si myslíte o očistách – případně jaké, kdy a jak je praktikovat?
Očisty a detoxikace jsou hlavně aktivity podporující játra = hlavní detoxikační orgán. Další jsou o hladovkách nebo o specifických dietách. - Měl byste nějakou radu na podzimní období?
Sauna nebo ekvivalent v horké vodě zvýší teplotu až na 39°C a tím se ukyselí mikrobi i viry, co na vás kdo naprská. - Jak je to s nedostatkem kyslíku v těle a co dělat, aby k tomu vůbec nedocházelo?
Nedostatek kyslíku oslabuje imunitu i trávení, játra, slinivku i mozek, je základem pro většinu chorob, depresí i rakoviny. Z našich doporučení to řešíme Sifonem 6 nebo Ještěrčím dechem odkoukaným od ještěrky (poznámka redakce: návod najdete na youtube). - Každého z nás se týká stárnutí, i když ne každý si to umí přiznat. Co dělat, abychom stárli zdravě a byli stále vitální?
Na to potřebujeme se stále na něco těšit, dýchat a hemžit. - Se stárnutím jde ruku v ruce i fyzický vzhled…
V pleti se odpařuje voda, a pokud není játry vyčištěna od metabolických zplodin látkové výměny, tak se v kůži koncentrují až do situace, kdy kožní buňky nemohou za membránu vyhodit svůj metabolický odpad, a tak chřadnou a odumírají. - Jak se vlastně díváte na zákaz z EU, kdy prodejce nesmí uvádět léčivé účinky bylin?
Je to aktivita farmaceutické lobby pro to, aby lidé přednostně nakupovali léky. - Proč by – podle vás – neměli čtenáři minout vaši listopadovou přednášku v sedmihorském Recall centru?
Je to jeden z mála zdrojů informací k vlastní sebepéči a ne vstupenka do fronty k lékaři a do výdejny zdraví.
Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
VÍCE INFORMACÍ A VSTUPENKY NA PŘEDNÁŠKU BŘETISLAVA NOVÉHO NAJDETE NA www.recallcentrum.cz.