JE ČAS ZOUT BOTY!

Znáte ten pocit, když po celém dni přijdete domů a konečně si sundáte boty? I když máme sebepohodlnější obuv (a ruku na srdce, té pohodlné se najde poskrovnu), stejně v ní je noha násilně sevřená. Člověk odjakživa chodil bos, bylo to přirozené a využíval tak potenciál svého chodidla. To je se svým obrovským množstvím nerovových zakončení naprosto dokonalé. Tak dokonalé, že pokud by člověk nebyl nucen společností k nošení obuvi, vůbec by ji nepotřeboval.

Pokud se ale vrátíme do reality, kdy boty do společnosti a zaměstnání nosit musíme, není to neřešitelné. Je totiž jen na nás, zda svým nohám a tedy i celému fyzickému a psychickému tělu uděláme dobře kdykoliv budeme mít příležitost. Jdete-li na procházku, jste v parku či na své zahradě, prostě jen sundejte boty a nechte zemi a vaše chodidlo udělat tu práci za vás. Je to přirozené a především velmi zdravé. I u malých dětí je vhodné nechat je co nejdéle pobíhat bosé.

Jak již bylo napsáno, chodilo má tisíce proprioreceptorů, která neustále podávají informace našemu mozku a tím ho stimulují. Tedy pokud zujeme boty a jsme v terénu, mozek dostává obrovské množství nových podnětů, kterým se pak přizpůsobují svaly nohy a celého těla. To je zdravé pro správné držení těla, páteř a samozřejmě klenby nohy. Spadlé klenby či ploché nohy jsou v dnešní době častým problémem už u dětí. A právě bosá chůze ho může jednoduše vyřešit. Kromě toho funguje chůze naboso v terénu jako akupresura, jež velmi pozitivně působí také na naše vnitřní orgány, stimuluje je a pomáhá k jejich správnému fungování.

Země má svou vlastní frekvenci, kterou vibruje. Je jí Schumannova frekvence, u níž se udává, že je 7,83 Hz. Na zcela stejné frekvenci funguje i náš mozek! Proto to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, je spojit svá chodidla se zemí a naladit se tak na stejnou frekvenci.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY: BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Dalším přínosem bosé chůze je, se znovu přiblížíme přírodě a znovu se propojíme se zemí. Říkáte-li si proč bychom právě toto potřebovali, odpověď je jednoduchá.  Země má svou vlastní frekvenci, kterou vibruje. Je jí Schumannova frekvence, u níž se udává, že je 7,83 Hz. Na zcela stejné frekvenci funguje i náš mozek! Proto to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, je spojit svá chodidla se zemí a naladit se tak na stejnou frekvenci. Pokud se ptáte, zda je to nutné, když si náš mozek sám jede na své frekvenci, tak ano, je. Frekvence našeho mozku existuje proto, aby fungoval jak má a „byl spokojený“.

Okolní vlivy – především mobilní záření, wi-fi, elektrospotřebiče a další – nám neustále tuto frekvenci narušují a mozek proto potřebuje možnost znovu se na ni naladit. Zmíněné zemské vibrace navíc určují 24hodinový cyklus, jehož cítění naše tělo opět z důvodu záření ztrácí. Tak jednoduchá věc jako bosá chůze naše tělo znovu dokáže vrátit na správnou frekvenci a připravit nám tak půdu pro zdravější vnitřní prostředí, ve kterém se lépe uzdravují nemoci či lépe odpočívá.

Chůzí naboso se navíc uzemníme a budeme proti okolním vlivům více odolní. Nemusíte ale zůstat jen u krátkých pobytů mimo obuv. Až si vaše chodila trochu zvyknou, vezměte je na bosou procházku a postupně si vzdálenosti prodlužujte. Pokud běháte, pak můžete zkusit i běh naboso – který je zdravější a dle statistik je při něm mnohem méně úrazů než ve speciálních běžeckých botách. A to právě díky plasticitě a reakcím našich chodidel.

Bosá chůze je relaxace a přirozená podpora pro celé naše tělo. Pokud jste zvyklí jen na boty, dejte nohám čas, aby si zvykly. Největší kouzlo je v pravidelnosti. Pojďme se zout! Kdy jindy začít, než teď?

Ukažte tento článek i vašim přátelům: