Biodynamika aneb zahrada v souladu s cykly Měsíce

V biodynamickém zahradničení je, mimo pozornost upnutou k základním prvkům zdravé a přirozené zahradní kultury, věnována pozornost také souladu s cyklem vesmíru jako celku, zejména Měsíci a jeho pozici vůči Zemi, vůči souhvězdí a planetě Saturn.

Nejvýznamnější vliv, zejména na vodu na Zemi, má vzdálenost Měsíce od Země. Měsíc se během svého cyklu přibližuje a oddaluje a tím je popisován pomyslný nádech a výdech rostlin, tedy putování mízy směrem vzhůru do nadzemních částí a také směrem dolů, do kořenů.

Známějšímu cyklu přibývajícího a ubývajícího Měsíce (novoluní/úplněk) je pozornost věnována trochu méně, přesto má své neodmyslitelné místo. Dle biodynamické teorie je spolu se slunečním svitem, který k nám Měsíc odráží, také posilován účinek celé hvězdné oblohy. Měsíc prochází během svého cyklu souhvězdím zvěrokruhu, které je spojováno právě i s jednotlivými živly. Dle toho je doporučováno věnovat péči konkrétním částem rostlin, či konkrétnímu druhu. Dny jsou rozděleny do plodových, květových, listových a kořenových dnů a Vy si tak můžete jednotlivé činnosti na zahradě dobře naplánovat.

Během jednoho cyklu nastávají také tři období, kdy je doporučeno více odpočívat než pracovat. Jedná se o dobu, kdy je Měsíc nejblíže Zemi (Perigeum), ale také o tzv. měsíční uzly, kdy Měsíc prochází skrze dráhu Země kolem Slunce. V těchto dnech byly vypozorovány negativní vlivy. Vysazené hůře vzchází, opečované podléhá zkáze a sklizené se rychleji kazí… Zkrátka, raději v těchto dnech spíš odpočívejte.

autorka: Kristýna Lochmannová, autorka Lunárních kalendářů, milovnice přírody a objevování souvislostí,www.lunarnizahrada.cz, IG: @lunarnizahrada

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY – Život v půdě I.