Proč se nebát Ashtanga Vinyasa jógy

Ashtanga je jedním ze směrů jógy, který má pevně danou sestavu, jež se stále opakuje. Propojením dechu a pohybu prohlubuje naši koncentraci, a proto se o Ashtanga józe říká, že je „meditací v pohybu“. Celkový systém ashtanga jógy je intenzivní praxí, která zahřívá tělo, zvyšuje sílu a pružnost.

Vidět zlepšení. Poznat výsledek. Pokud si zvolíme cestu, po které chceme kráčet, chceme vidět kus za sebou a kus, který jsme ušli. Ashtanga jóga toto umožňuje.

Základem Ashtanga jógy je koncentrace, soustředěnost, odpoutat se od okolí. To ostatně platí pro každý směr jógy.  Mnohdy je těžké soustředit se opravdu jen sami na sebe a nesledovat ostatní kolem. Vkládáme díky tomu do naší jógové praxe urputnost a povolujeme naše ego. Snažíme se nesmyslně do pozic nasoukat stůj co stůj a občas jdeme i přes bolest. Lepší je trpělivě nechat naše tělo dojít do hloubky tak, aby nám pozice byla příjemná a neublížila nám samotným. A u Ashtangy je takové riziko, díky její náročnosti, ještě vyšší.

Mé zkušenosti jako lektorky kurzu Ashtanga jógy? Někteří cvičící na kurzu přišli do styku s jógou vůbec poprvé, někteří chtěli poznat něco nového. Pro mnohé bylo prvních pár lekcí „bojem“ a sebezapřením. Ale po několika měsících vidím u těch, kteří u Ashtangy zůstali, a kteří na začátku třeba ani nevěřili, že některé pozice vůbec kdy dokážou, obrovské úspěchy, nadšení a zlepšení fyzické kondice. I když se v Ashtanga józe cvičí pozice, které se vyskytují i v běžných lekcích, je fyzicky náročnější. Jedná se totiž o dynamickou sestavu, plynule na sebe navazujících pozic (ásán), ve kterých se na několik dechů setrvává. Sestava se cvičí dokola, ideálně 6 dní v týdnu, jeden den pauza. Nejlépe když je čas na praxi ráno. 

Nebojte se Ashtangu vyzkoušet. Usnadní vám cestu k samostatné praxi, prohloubí Vaši pozornost k sobě samotným, a pokud budete praktikovat s plným záměrem, bude vaše tělo pevnější a pružnější.

Text: Tereza Heková, lektorka Recallcentrum.cz

PŘIJĎ NA SKVĚLÝ, UCELENÝ, UZAVŘENÝ KURZ ASHTANGA JÓGY • od 24. 9. do 10.12.2019 v Recall centru, Sedmihorky u Turnova. Podrobné informace a přihlášky na www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: