28. 4. – 18. 6. • Barevná chvění – Blanka Brožová – VÝSTAVA DETESK Železný Brod

„Barevná chvění“

Výstava se uskuteční v galerii Detesk v Železném Brodě

v termínu: 27.dubna -18.června 2017

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 27.dubna v 18hodin

Promluví Antonín Langhamer

VÍCE INFORMACÍ: http://galerie.detesk.cz/cs/umelecka-galerie/

vystava-brozova-plakat-CESKY-RAJ-V-AKCI-DETESK-2

Muzeum a Galerie Detesk v Železném Brodě na náměstí každou výstavou neseznamuje jen s dalším umělcem žijícím a tvořícím v našem kraji, ale také s dalším pohledem na výtvarnou práci a tvůrčí přístup k ní. Umělci dříve narození zprostředkovávají pohled na nedávnou výtvarnou minulost, na níž se více či méně aktivně podíleli vlastní tvorbou. Již i s časovým odstupem o nich můžeme říci, že se významně nepodíleli jen na výtvarném dění v našem regionu, že někteří regionální hranice překračovali a umělecké dění významně ovlivňovali celostátně (Vladimír Komárek, Jaroslav Klápště, Václav Pokorný, Josef Jíra, Vladimír Otmar).

Neohlížíme se jen nazpět přesto, že umělci, na které by se časem zapomínalo, si zaslouží být neustále vnímáni a přijímáni jako naši dříve narození současníci.

Stále častěji obracíme pozornost k tvorbě žijících současníků, a již můžeme slíbit, že se s jejich tvorbou budeme ve výstavním plánu setkávat stále častěji.

Vystavili jsme šperky Svatopluka Kasalého, sklo předčasně zesnulé Ivany Houserové, obrazy Richarda Náhlovského a výběr z tvorby Evy Vlasákové, od 27. dubna vystavujeme obrazy absolventky Výtvarné školy Václava Hollara (1986-1989), pražské Akademie výtvarných umění (1991-1996) a bruselské Královské Akademii výtvarných umění (1993-1994) Blanky Brožové. Narodila se roku 1971, žije a tvoří v Jablonci nad Nisou. Na pražské Akademii studovala u profesorky Jitky Svobodové. Věnovala se monumentální kresbě. Hodně z toho si přenesla do vlastní tvorby, i když uhel nahradila barvou: nejčastěji pastelem a akvarelem.

Když vysokou školu absolvovala, krátce vedla výtvarný kroužek na jablonecké katolické škole a čtyři roky arteterapii v rýnovické věznici.

Mezníků v životě a tvorbě je několik, ale jedním z nejdůležitějších je návštěva Francie před deseti lety a potom poznání odkazu mistrů holandského zátiší. Nenapodobila je, ale v duchu postmoderny na ně navázala. Vytvořila cyklus metrových a větších zátiší – cyklus Ovoce stromů rajských, s maximálně zvětšeným granátovým jablkem, papayou, fíkem-ohněm, liči, mangostou lahodnou, pomerančem, hruškou. Vystavila je a dosáhla zaslouženého úspěchu i ve výtvarných kruzích. Od té doby pracuje na dalších cyklech přírodnímch motivů (Větvičky a kapky, Čajové lístky, Proměny, Přesličky a Vagíny), ale také zvířat i dívek (Košilky, Kouzelné moře). Nevyhýbá se ani potrétům dětí a dospělých na zakázku.

ČTĚTE TAKÉ:  26. 3. • Ilona Csáková – Nechte zvony znít - Lomnice nad Popelkou

Poměrně často vystavuje, ale většinou jen malé kolekce obrazů (zatím naposledy v březnu v jabloneckém divadle). Výstava v Galerii Detesku patří k největším.

Neorientuje se jen na malbu, ale od roku 2006 vede soukromé kurzy kreslení pro dospělé i děti. Děti připravuje k přijímacím zkouškám na střední umělecké školy, nejčastěji do Jablonce nad Nisou a Železného Brodu, ale také na Katedru designu Technické univerzity v Liberci i jinam.

Výstava Blanky Brožové, nazvaná Barevná chvění, je přístupná do 18. června denně od 9 do 17 hodin.

Na letní měsíce Muzeum a Galerie Detesk připravuje výstavu obrazů, grafických listů a animovaných filmů Josefa Kábrta.

 

Antonín Langhamer

Ukažte tento článek i vašim přátelům: