23. – 25. 9. • KŮŇ 2016 – Výstaviště Lysá nad Labem – SLEVA NA VSTUPNÉ S ČRVA

Kůň 2016 připomene společnou historii zemí centrální Evropy

Ve dnech 23. – 25. září se na výstavišti v Lysé nad Labem koná 23. ročník nejstarší a největší výstavy koní v České republice Kůň 2016. Stejně jako každý rok se vedle všeho, co ke koním patří, představí návštěvníkům pestrý kaleidoskop více jak 20 plemen koní, kterých bývá v Lysé vždy okolo 120. Tím, že pořadatelé vnímají koně stále jako nejdůležitější exponáty výstavy, drží si výstava Kůň vysokou prestiž i v celé centrální Evropě.

Česká republika je právě prostřednictvím plemen koní se sousedními státy pevně historicky provázána. Právě plemena koní chovaných na území Čech a Moravy jsou historickým dokladem státoprávního uspořádání Českých zemí v rámci nadnárodního celku – Rakouské monarchie.

Dokládá to nejenom největší hipologický klenot České republiky, pro kterého je již téměř 500 let kun2015_tisk_adbRGB-25domovem hřebčín v Kladrubech nad Labem, ale i celá řada dalších plemen. Nejdůležitější je pochopitelně jediné původní české plemeno – Starokladrubský kůň. Ten řadí naší zemi mezi skutečně koňařské státy. V 90. letech minulého století to bylo naštěstí vysvětleno i exekutivní moci. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem tak dosáhl nejvyšší celospolečenské ochrany a 70 vybraných koní pod jeho střechou také. Snaha hipologických osvícenců byla korunována světově bezprecedentním úspěchem. Jsme jediná země na světě, která na koně hledí jako na živé umělecké dílo a cení si ho jako Národní kulturní památky.

Výstava Kůň 2016 se proto rozhodla zdůraznit tuto staletou chovatelskou cestu zemí, které byly od 16. století součástí rakouské monarchie a naše společná historie bude hlavní tematickou linkou.

Pořadatelé oslovili jako partnery výstavy chovatele z Rakouska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, Polska a Slovinska a návštěvníci si budou moci ověřit, že koně z těchto zemí mají stejné historické kořeny.

ČTĚTE TAKÉ:  JARO V BOZKOVĚ! KATAPULT, PANOPTIKO, BRUTUS ČI ENDURO PLES

Doubek PetrProbíhají jednání o zápůjčce osobního kočáru posledního českého krále Ferdinanda I. Dobrotivého, od jehož korunovace českým králem uběhne 7. září 160 let.

Vzpomínat se bude i na vojenskou minulost koní. Ta v rámci monarchie významně akcelerovala výcvikové a chovatelské systémy a z těchto základů čerpá jezdecká i chovatelská veřejnost dodnes. Důležitou českou stopu na tomto poli zanechal významný vojenský velitel, stratég a reformátor český šlechtic Josef Václav Radecký z Radče. Od jeho narození uplyne 2. listopadu 250 let.

Protože je právě hipologie dokladem společných dějin středoevropských států, na které mělo být v průběhu 20. století z ideologických důvodů zapomenuto, rozhodli se pořadatelé 23. ročníku výstavy Kůň právě tyto kořeny připomenout. I proto budou mít všichni návštěvníci, kteří na výstavu Kůň 2016 v sobotu 24. září dorazí v jakémkoliv kostýmu připomínající Rakousko-uherské mocnářství, vstup zdarma. To, že tuto minulost připomene většina vystavovaných koní je téměř jisté.

Nedílnou součástí výstavy Kůň 2016 bude i letos Večerní koňská galashow, která proběhne rovněž v duchu Rakousko – uherské monarchie a to v pátek 23. 9. a v soboru 24. 9. 2016 vždy od 19:30 hodin.

Ing. Cyril Neumann

SLEVA NA VSTUPNÉ S ČESKÝM RÁJEM V AKCI:

kun-2016-vystaviste-lysa-nad-labem-sleva-na-vstupne-český-ráj-v-akci

Ukažte tento článek i vašim přátelům: