12. 11. – 21. 12. • VĚRA SUFIYA – MANDALY – Zámek Lomnice nad Popelkou

Věra Sufiya – Mandaly

mandala
Kulturní a informační středisko vás zve na výstavu VĚRA SUFIYA – MANDALY, která v podzimním a adventním čase, a to od 12. listopadu do konce roku, představí návštěvníkům magické mandaly Věry Valáškové naplňujících lidskou duši i srdce pozitivní energií a příjemnými emocemi. Vernisáž prodejní výstavy se koná v sobotu 12.11. od 14 hodin v 1. patře lomnického zámku. Kultirní program: flétnista Lukáš Brázdil a flétnistka Natálie Vojtíšková ze ZUŠ Lomnice n. Pop. a Martin Vencl, ředitel ZUŠ Lomnice n. Pop. (klavírní doprovod). Vstupné dobrovolné.
12.11. – 31.12.2016
Věra Sufiya – Mandaly

Prodejní výstava magických mandal Věry Valáškové naplňujících divákovu duši i srdce pozitivní energií a příjemnými emocemi.
Mandala
znamená ve starém indickém jazyce kruh a jde o mytologický či náboženský symbol. Provázejí člověka od nepaměti a představují harmonické propojení vesmíru se zemí. Obdarovávají ho svojí krásou, plakat-mandaly-kis-lomnice-cesky-raj-v-akciposilují různé oblasti života, slouží k meditaci i očištění. Jejich očistná a podpůrná síla působí vždy a všude a lze ji použít jako nástroj k dosažení duševního, ale i fyzického zdraví.
Právě ony před lety nasměrovaly autorku, mikulovskou rodačkuVěru Sufiyu Valáškovou, na cestu do výtvarného světa. Středoškolská léta strávila v Jihlavě na Soukromé umělecké škole grafické. Tam také vznikly její první mandaly. Tenkrát ještě netušila, že jsou podobné symboly součástí tibetských meditačních obřadů. Mandaly v jejím pojetí napomáhají harmonizaci energie a životní síly, jsou ale především o emocích. Vyzařují neuvěřitelnou energii, díky které člověk zapomene na starosti běžného dne, je to šperk.
Ze středu madaly, který představuje počátek či zrození, se pak život či světlo rozpíná ven v kruhu, jež symbolizuje duši, až je nakonec ohraničena čtvercem – symbolem reality hmotného světa, popisuje logiku uspořádání ornamentů, barev, tvarů a skleněných kamenů autorka, která žije v Dlouhém Mostě u Liberce. Jak upřesňuje:  „Zasadila jsem do barev tisíce skleněných semínek šatonových růží svého koloběhu života a vyrostly z nich zářivé obrazy. Z celého srdce vám přeji příjemné chvíle při jejich zhlédnutí.”
Na jednom symbolu pracuje Věra Valášková několik dnů až týdnů a žádný z nich nenese název. Záměrně. Výtvarnice totiž nechce nijak ovlivňovat to, jak bude na ostatní působit. Tvorba samotná ji nabíjí a posouvá dál na cestě životem. Její práce si našly cestu do USA, kde 2x vystavovala, v ČR pak měla výstavu v rodném Mikulově, v Praze, v turnovské synagoze, kde má stálou expozici, vedle mnoha dalších míst také v Krajské knihovně v Liberci. Výstava na lomnickém zámku je plánována jako poslední z této řadě, protože by měla být symbolickou tečkou za jedním tvůrčím i životním obdobím autorky, a zároveň tak otevřít prostor pro příchod možných nových nejen tvůrčích impulsů.
Ukažte tento článek i vašim přátelům: